Reklama
 
Reklama
Reklama

Ajurvéda - starobylá indická medicína

Trápí vás chronické problémy se zdravím, jejichž příčinu neznáte? Možná máte v těle nevyrovnané tři základní energie - můžete si je srovnat vhodnou stravou a bylinkami!

Ajurvéda - starobylá indická medicína (obrázek)

25. 11. 2019 –  Tisíce let starý léčební systém

Už vás nebaví polykání prášků a chtěli byste se léčit přírodněji? Máte nějaké trápení, nad kterým doktoři jen krčí rameny a neznají příčinu? Rádi zkoušíte léčbu bylinkami a zdravou stravou a chtěli byste proniknout hlouběji do tajů alternativní a přírodní medicíny? Pak by se rozhodně měla v centru vaší pozornosti ocitnout Ajurvéda!

Je to prastarý léčební systém vytvořený již před 5000 lety v tajuplné dávnověké védské Indii, ale jeho přednosti jsou oceňovány dodnes, a to dokonce i klasickou medicínou a zdravotnickými organizacemi. Účinnost ajurvédy je prověřená tisíciletími, a to jen potvrzuje její jedinečnost a propracovanost.

Problém hledejte v celém těle!

Ajurvéda patří mezi holistické neboli celostní typy léčení. To znamená, že příčina nemocí se nehledá pouze v postižené části těla, ale hledí se na rovnováhu energií v celém organismu - a to je mnohem chytřejší, protože příčiny našich neduhů bývají někdy ukryté úplně jinde, než by se na první pohled zdálo. Proto taky mívají klasičtí doktoři občas problém je odhalit - naše západní medicína je totiž zvyklá dívat se pouze na jeden daný konkrétní problém, takže jí občas zkrátka uniknou širší souvislosti!

Tento přístup se nejlépe hodí pro neduhy, které jsou spíš lehčí a neohrožují vás přímo na životě, ale které jsou vleklé a hlavně - nikdo netuší, proč vás vlastně trápí! Ajurvéda tedy zřejmě nebude to pravé, pokud si zlomíte nohu, ale přesně na ni byste se měli obrátit, pokud vás například trápí chronické problémy s trávením neznámého původu, nebo třeba nějaký zánět, kterého se nedokážete zbavit, a podobně. Ajurvédské léčení je jemné a neagresivní a využívá především sílu vhodně zvoleného způsobu stravování a tradičních indických bylin. Do jejího repertoáru patří rovněž různé metody očisty organizmu - pomocí půstů, pitného režimu a tak dále. To všechno má za cíl navodit rovnováhu energií v organismu, protože právě v jejich disharmonii se ukrývá příčina mnoha nemocí.

Tři základní životní energie

Ajurvéda nás učí, že pro dosažení zdraví musíme v našem těle dosáhnout rovnováhu tří základních energií, které se v něm nachází - těmto energiím se říká Váta, Pitta a Kapha a každá z nich má jiné vlastnosti. Pokud se ocitnou v nerovnováze a některá z nich začne příliš převládat, může to způsobit onemocnění, takže je potřeba je navzájem vyvážit. Každý jeden člověk však má poměr těchto tří energií, kterým se souhrnně říká dóša, ve svém těle zcela specifický, a to již od svého narození. Podle toho rozlišuje Ajurvéda tři typy lidí podle toho, jestli u nich přirozeně převládá Váta, Pitta nebo Kapha. Vyskytují se ovšem i smíšené typy, u kterých převládá kombinace dvou z těchto tří energií. Pro každý typ tělesné konstituce je pak vyhovující jiný typ stravování, takže se vyplatí otestovat se, který z nich je ten váš.

Který ze tří typů jste vy?

A jaké vlastnosti má každá ze tří energií - dóš?

Typ Váta představuje princip pohybu a vzdušný živel. Jsou to lidé štíhlé a útlé nebo šlachovité postavy s kreativním, ale nervózním a impulzivním temperamentem a velmi proměnlivou chutí k jídlu - a taky dalšími nepravidelnostmi v životě. Mají sklon k únavě, lehký spánek a mohou špatně snášet chlad. Trápí je i sklon k nerozhodnosti, obavám a depresím. Prospěje jim výživná a pravidelná strava, teplá jídla a slaná, kyselá i sladká chuť.

Typ Pitta patří principu energie a ohnivému živlu. Mají střední a pevně stavěnou postavu a aktivní temperament se sklony k hněvu a nespokojenosti, ale jejich předností jsou skvělé organizační schopnosti, výřečnost a inteligence. Po zdravotní stránce je mohou potrápit různé záněty v těle. Hodí se pro ně svěží jídelníček se spoustou ovoce a zeleniny, a taky sladká nebo hořká chuť, zatímco pálivému by se měli spíš vyhýbat.

A poslední třetí typ Kapha souvisí s principem struktury a elementy země a vody. Lidé tohoto typu bývají silnější postavy, klidného temperamentu, s vysokou odolností a výdrží, ale se sklonem k pomalosti, lenosti a těžkopádnosti. Mají chuť do jídla, ale vyznačují se pomalým trávením, které je může zdravotně potrápit. Hodí se pro ně lehčí strava s menším množstvím tuku a pálivé nebo hořké chutě.

Tak co, tipnete si, ke kterému z nich patříte?

Článek pro vás připravila kartářka Ludmila.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Hledání partnera podle znamení Hledání partnera podle znamení

Zkoušeli jste si někdy hledat partnera podle horoskopu? Je to dobrý nápad? Seznamka podle...

Celý článek »