Reklama
 
Reklama
Reklama

Čarodějnice – tajemný keltský svátek lásky!

Noc Čarodějnic má pradávnou historii - byla oslavou života, lásky a vítáním léta! Víte, co ve skutečnosti znamenají magické ohně?

Čarodějnice – tajemný keltský svátek lásky! (obrázek)

29. 4. 2020 –  Co ve skutečnosti pálíme?

Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Beltine - to všechno jsou různé názvy pro jeden jediný svátek, a to je předvečer prvního května (30.4.). Tajuplná noc zasvěcena ohňům, lásce, oslavě života, příchodu léta a magickým silám, jejíž původ sahá do hlubin dávnověku, ale udržuje se až do dnešních dob. Víte, proč vlastně o Čarodějnicích pálíme ohně, odkud tato tradice pochází a jakou magickou moc tato noc ve skutečnosti má?

V dnešní době se říká, že ohně, které pálíme o Čarodějnicích, jsou připomínkou boje proti čarodějnictví a symbol pálení všeho zlého. Toto dědictví inkvizice však není tak docela přesným vysvětlením původu starobylé tradice tohoto magického večera. A popravdě, čarodějnické procesy taky nejsou nic, co bychom si měli s nějakou hrdostí připomínat. Každý, kdo se byť jen trochu zajímá o historii, totiž ví, že při nich zbytečně zahynuly tisíce nevinných žen - jen díky falešným obviněním a závisti! Zlé síly, které mají v tento večer shořet v ohni, však ve skutečnosti nemají s čarodějnictvím mnoho společného!

Dědictví keltského kalendáře

Legendy o noci Čarodějnic jako boji proti zlým silám a černé magii ovšem vznikly z velmi pádného důvodu. Církev potřebovala něčím překrýt existenci mnohem staršího pohanského svátku, který nedokázala vymýtit. A tímto svátkem byl starobylý keltský Beltine!

U starých Keltů byl rok rozdělen na čtyři části čtyřmi „svátky ohňů“ - a je zajímavé, že všechny čtyři se nám dochovaly v pozměněné podobě až do dnešních dob! Jejich rozmístění v roce taky není náhodné, ale vždy pravidelně po třech měsících. Najdeme je vždy zhruba v polovině času mezi slunovratem a rovnodenností. A které čtyři to jsou? Kromě Beltine neboli Čarodějnic je to Lughnasadh, z něhož zůstaly dnešní dožínky, pak Samhain v podobě dnešních Dušiček, a nakonec Imbolc, z něhož se staly Hromnice. Všechny tyto dny se nějak spojují s ohněm - buď se pálily velké vatry, nebo alespoň svíčky!

Nejdůležitější dvojicí dnů keltského roku je přitom Beltine a Samhain - tyto dva dny rozdělují rok na dvě poloviny - zimní a letní. Zatímco období od listopadu do konce dubna patří chladu, od května až do konce října si můžeme užívat tu teplejší a radostnější polovinu roku! Toto rozdělení úzce souviselo se zemědělstvím a hlavně chovem zvířat. O Beltinu se zvířata poprvé vyháněla na pastvu na louky, zatímco s příchodem Samhainu se zas sháněla dolů do vesnic.

Magický oheň spálí nejen nemoci

Pálení ohňů má ve skutečnosti očistnou a ochrannou funkci - a nemá v nich shořet žádná zlomyslná dáma! Podle starobylého zvyku se v tento večer hospodářská zvířata proháněla mezi dvěma velkými ohni, a to mělo za účel očistit je od všeho špatného, zbavit je nemocí a zajistit jim dobré zdraví na celý nadcházející rok před ochodem na letní pastviny.

Zdraví však potřebují být i lidé, takže i oni procházeli a tančili mezi těmito magickými ohni. Zimní polovina roku je konečně definitivně za námi, a je potřeba zbavit se všeho starého a špatného, všech nečistých energií, které se v nás nahromadily - od nemocí až po negativní emoce. K tomuto slouží právě magická očistná síla ohně. Podle novějšího zvyku můžete v tento večer sepsat na papírek všechno špatné, čeho se v životě chcete zbavit. Následně ho pak hodíte do magického ohně, a věřte tomu, že váš život se skutečně očistí!

Večer lásky pod májkou

Beltine byl nejen vítáním léta a časem očisty, ale také svátkem lásky a života! Vždyť právě teď v přírodě všechno kvete, roste a rozvíjí se, a všichni živí tvorové si dvoří! Tak proč bychom my lidé měli zůstávat pozadu!

Prastarý zvyk stavění májky je krásným symbolem lásky, ale také sexuality. Setkáme se s ním nejen u nás, ale taky v jiných částech Evropy - třeba v Anglii nebo ve Skandinávii. Ať už se tančilo kolem májky nebo ohně, jeden z prvních teplých večerů je ideální příležitost k seznámení! Někde taky bývalo zvykem volit mezi mládenci a dívkami „zeleného krále“ a „zelenou královnu“, kteří pak udávali tón celé zábavy!

Tak co, těšíte se na večer Čarodějnic a víte už, jak ho oslavíte? Ať už to bude kdekoliv, rozhodně by vám neměl chybět oheň - a nejlépe ani sympatický protějšek po vašem boku!

Článek pro vás připravila kartářka Jindřiška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »