Reklama
 
Reklama
Reklama

Čas není naším pánem: Přechod na zimní čas

Nejen politika, ale i otázka tzv. „letního času“ rozděluje národ, Evropu i svět. Proč vůbec člověk hýbe něčím tak principiálním a přírodou daným, jako je čas? Dávné kultury uměly čas velmi dobře měřit vodními, slunečními či přesýpacím hodinami, ale nenapadlo by je jakkoli jej posouvat. Naopak se bedlivě řídily tím, co nastavila příroda. Proč to tedy děláme?

Čas není naším pánem: Přechod na zimní čas (obrázek)

23. 10. 2019 –  Franklin a ti druzí

Co je to vlastně letní čas? Jedná se o posunutí lidské aktivity na časnější hodinu v jarním a letním období, kdy slunce vychází dříve. Původním účelem byla větší efektivita lidské práce (Kdo chtěl, mohl např. pracovat déle na svém poli) a také lepší využití slunečního svitu, a tím pádem úspora umělého svícení. První ze všech měl takový nápad Benjamin Franklin v roce 1784, avšak ten nechtěl poroučet přírodě, pouze navrhl, aby lidé vstávali dříve a dříve začínali pracovat. To se dá ještě pokládat za docela rozumné, a tak odpůrci letního času nemusejí Franklinovi celkem nic vyčítat.

První návrh na posun hodin a hodinek vydal londýnský stavitel William Willet roku 1907. Učinil tak v jednom článku v novinách. Pravdou je, že se jeho nápadu chytli někteří poslanci, ale britská veřejnost nebyla na takovou věc ještě připravena. Uvedení nápadu do praxe samozřejmě urychlila válka. V těchto dobách se zdroji plýtvá a energiemi se šetří na bojové účely. V řadě evropských zemí byl tedy letní čas využit a zaveden již v roce 1916 a vydržel dlouho i v hubených poválečných letech. To se samozřejmě týkalo i Českého státu, kde fungoval v Protektorátu i svobodném státě až do roku 1948, přičemž byl ještě v zimě roku 1946 dokonce přidán i zimní čas, kde došlo k posunu o hodinu zpět, čili ne na standardní přirozený čas, ale ještě o hodinu zpátky. Lidé tedy spali v den přechodu o dvě hodiny déle oproti letnímu času.

Plusy a mínusy

U nás doma se na letní čas najíždí poslední březnovou neděli. Namísto druhé hodiny ranní skočí čas rovnou na třetí. Na standardní čas se v minulosti přecházelo v září, ale od roku 1996 je tímto termínem poslední neděle v říjnu. Pozitivem měly být již zmíněné energetické úspory, v současné době vyspělých technologií nezávislých na denním světle se však uspoří asi jedno procento, zatímco mnohem víc se utratí tím, že se složitě přehazuje systém vlakových a autobusových spojů, letadel, směn ve výrobě a podobně. Podle výzkumů však letní čas lépe synchronizuje dnešního „líného“ člověka s úsvitem slunce, kdy je podle biorytmů lépe vyladěn na různé aktivity, takže je méně nehod a kriminality. Podle jiných výzkumů je však nevýhodou větší zdravotní riziko v podobě mrtvic, depresí, nespavosti a infarktů, protože lidský organismus není na takové skoky nastaven. Lékaři a přírodovědci potvrzují, že pro zdraví lidí je mnohem lepší ponechat přirozený, námi mylně nazývaný „zimní“ čas.

Jak na věc?


Co tedy dělat v době blížícího se časového skoku? Čeká nás 27. října, kdy, laicky řečeno, ve tři ráno budou opět dvě hodiny. Podstatné je neplánovat na tento večer ani na následující dny žádné náročné aktivity, jako oslavy, plesy nebo rodinné porady. Vyplatí se chodit včas spát, být odpočatý, ale mít i přijatelnou fyzickou zátěž ve formě cvičení. Máme sice hodinu spánku navíc, ale úskalím je dřívější stmívání a delší večery. I proto je důležité zajistit si dostatek světla a útulné domácí prostředí - a to jen a pouze kvůli psychice. Je důležité se vnitřně povzbudit, to znamená i obklopit se klidnou přátelskou společností, domácími mazlíčky, číst oblíbené knihy, poslouchat přívětivou hudbu. Je možno si dát sklenku pro dobrou náladu, ale důležité je nepřebrat alkoholu. Jídla se doporučují spíše lehká a dietní, aby se tělo nevyčerpalo trávením. Vyhnout se hororům válečným filmům, zaměřit se na komedie a romantiku, a to platí i pro muže... Velmi dobrou činností pro celou rodinu s dětmi je číst si navzájem pohádky. Ideální je strávit takové dlouhé noci láskyplnou aktivitou, v které nechybí erotika, ale ani city. Pokud si dáte práci takto hezky se opečovat, garantujeme vám, že přechod na standardní čas zvládnete bez fyzické a psychické úhony.

Článek pro vás připravila kartářka Lea.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »