Reklama
 
Reklama
Reklama

Celosvětový fenomén zvaný úplněk

O magické moci úplňku slyšel už každý. Dokládá to i fakt, že každá kultura se v období úplňku provádí nějaký rituál. Energie luny totiž v tento moment dosahuje maxima, a tak je čas na magii.

Celosvětový fenomén zvaný úplněk (obrázek)

26. 4. 2017 –  Atlanťané uctívali úplněk jako završení osudů lidí, zvířat a věcí. Básník pojednal práci tak, aby báseň dopsal za úplňku. Kuchaři tuto noc dokončili rituální pokrm. Modlitby kněží vrcholily za úplňkové noci. Pak bylo veškeré dílo požehnané. I dnes za úplňku, kdy je energie přírody na maximu, můžete prý mluvit s dušemi z Atlantidy, které vám řeknou, zda i vy jste v Atlantidě žili a kým jste byli.

Mayové měli devatenáct znamení zvěrokruhu. I pro ně byla Luna symbolem citů. Zrozenec každého znamení byl ostatními slaven právě tehdy, když do jeho znamení vstoupil Luna, nikoli Slunce. Mayský zvěrokruh sestával z bytostí se jmény Chen, Yax, Zac, Keh, Mak, Knakin, Muwan, Pax, Kayab, Cumhu /Kumku, Wayeb, Pop, Wo, Sip, Sotz, Sec, Xul, Yaxkin, Mol. Pokud vás zajímá, který typ jste podle Mayů, snadno si je vygooglíte, protože, jak jistě víte, „Kdo se moc ptá, málo googlí“. My se zastavíme u dvou nejzajímavějších. Znamení Chen jsou zrozenci od 2. do 21. ledna. Tyto typy mají nejvíce energie od soumraku do svítání a za úplňku se vyšroubují na maximum. V tuto dobu mohou vidět a prožívat nezvyklé věci. Znamení Sec, od 14. října do 2. listopadu, nemá vnitřní zvíře, protože jeho podstatou je naprosto vše živé i neživé na této zemi. Za úplňku může zrozenec Sec čerpat sílu, z čeho chce.

Křováci pořádají za úplňku telepaticky sdílené meditace.

V Indii začíná tradiční počítání měsíce právě úplňkem. Největší svátky také slaví vždy za úplňku, protože spojení s bohy je nejsilnější. Jedním z nejkrásnějších je barevný festival Holi za březnového úplňku. Lidé po sobě hází barevným posvěceným práškem, kasty se stýkají a dovádí mezi sebou a v některých oblastech ženy vyplácejí muže holemi.

Australští Aborigins se za úplňku scházejí u posvátného ohně a tančí. Slaví tím radost ze života a lásku ke všemu stvoření.

Staří Keltové
situovali na úplňky všechny čtyři nejdůležitější „ohňové“ svátky: Samhain, Imbolc, Beltain, Lughnasad (dnešní Dušičky, Hromnice, Čarodějnice, Dožínky). Až později se svátky upevnily na určité datum. Ovšem slavit je bez vazby na fázi měsíce je trochu nesmyslné, a tak by se měli zamyslet ti, kdo se snaží jít v Keltských stopách. Kelti měli ještě jednu zajímavost. Všechny úplňky patřily ženám. Zcela logicky, protože Luna vyjadřuje ženskou sílu. Jednou za měsíc tedy měly Keltky babinec, a byl to pořádný mejdan! Načinčaly se, navoněly a tančily rituální tance jako poděkování Matce Zemi a plodivé síle, kterou dává lidem i dobytku.

Staří Slované
v počtu svátků a slavností naprosto vedou mezi všemi zmapovanými kulturami. Tak veselé a magické máme kořeny! Většina svátků se odehrávala o úplňku nebo byla od úplňku odpočítána. Čtyři hlavní svátky byly stejné jako již zmíněné keltské. Beltain je vlastně slovanská Valpuržina, později Filipojakubská noc. Podle úplňku se dodnes řídí datum Velikonoc: Jde o neděli po prvním jarním úplňku, tedy musí to být úplněk po jarní rovnodennosti.

Článek pro vás připravila astroložka Rachel.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Dubnový úplněk ve Štíru - nezkrotné vášně je třeba krotit Dubnový úplněk ve Štíru - nezkrotné vášně je třeba krotit

Hledání pravdy a smyslu nás samých, to nám dá úplněk 24. dubna v 1:48. Bude ve znamení objevování...

Celý článek »