Reklama
 
Reklama
Reklama

Co je pravdy na babských radách?

Můžete se opravdu spolehnout na zázračnou moc bylin a návody našich prababiček? Někdy mohou být skutečně léčivé - ale zdaleka ne vždy!

Co je pravdy na babských radách? (obrázek)

22. 5. 2019 –  Určitě to taky dobře znáte. Vezměte tu nebo tu bylinku, udělejte si odvar nebo tinkturu, přiložte česnek, cibuli, udělejte si na noc zábal, zkuste sádlo, mořskou sůl, skleničku domácí nebo kdoví co všechno ještě. Je hezké a lákavé pomoct si bez doktora od všech možných bolestí, ale na druhé straně, kdo by chtěl riskovat, že se mu jeho problémy třeba ještě více zhorší? Je to dobrý nápad, věřit babským radám, nebo se na to raději vykašlat a zajít si jednoduše do lékárny?

Něco ano, něco ne


Babské rady jsou tak trošku ošemetná věc, protože je nelze házet všechny do jednoho pytle. Bylinky a přírodní prostředky léčby, třeba pomocí různých potravin a běžně dostupných prostředků v domácnosti, jsou totiž umění, které představuje moudrost generací. Na druhé straně, někdy to byla tak trochu z nouze cnost, a na spoustu potíží dnes máme mnohem lepší, účinnější a přitom stejně dobře dostupné prostředky.

Ověřte si to z dobrých zdrojů!

Takže platí pravidlo vždy si danou konkrétní radu či recept ověřit. Jak? To není vůbec složité, ale chce to přece jen trochu námahy - stačí se podívat do nějaké seriózní a kvalitní knížky o bylinkách, kde se popisují různé účinky. Najdete zde zmínku jak o těch skutečných a prokázaných, tak i o účincích, na které se v minulosti daná rostlina používala, ale nepovedlo se je dokázat. Na ty druhé se můžete v klidu vykašlat, zatímco ty první představují ověřenou moudrost generací. Třeba jitrocel na hojení ran, antibakteriální účinky česneku, čaj z lípy a bezu proti horečce a rýmě, a mnoho dalších, to všechno opravdu funguje, a na rozdíl od ibuprofenu z lékárny je to zcela přírodní a bez vedlejších účinků! (Ale pozor - i některé druhy bylin mohou mít vedlejší účinky nebo být mírně toxické - pozor třeba u takového kostivalu, který se například nesmí užívat vnitřně).

Bez správné diagnózy se neobejdete


Pokud chcete využívat moudrost přírodní léčby našich babiček, nezapomeňte ještě na jednu velice důležitou věc - a to je správná diagnóza! Příroda dovede vyléčit řadu trápení mnohem lépe než umělé prostředky z lékárny, ale zdaleka ne všechny - a na ty druhé se kdysi zkrátka umíralo! Nezapomínejte, že průměrná délka života byla mnohem kratší než dnes! Co si budeme povídat, historky o vyléčení třeba z rakoviny prostřednictvím zázračných přírodních prostředků sice existují, ale jejich věrohodnost je sporná! Proto je důležité zaměřit se na to, jaké máte příznaky a jestli náhodou nemohou signalizovat nějakou vážnější nemoc. Pokud ano, obraťte se na doktora, ať ji může vyloučit. Teprve když víte, že vaše potíže nejsou život ohrožující, můžete se spolehnout na přírodní léčbu - která bývá často ta nejúčinnější. Tedy, pokud si ověříte všechny informace z důvěryhodné literatury, ale to by měla být samozřejmost!

Článek pro vás připravila kartářka Eleanor.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Podzim - čas poděkování Podzim - čas poděkování

Podzim - přichází k nám čas v roce, který byl odedávna zasvěcen děkování a bilancování předchozích...

Celý článek »