Reklama
 
Reklama
Reklama

Den stromů

20. října si každý rok připomínáme DEN STROMŮ. Oslavte i vy jejich magickou sílu!

Den stromů (obrázek)

19. 10. 2020 –  Mocná síla stromů

Znáte Den stromů? Každoročně si ho připomínáme 20. října, a je to poměrně mladý svátek, který zatím u nás nemá dlouhou tradici. Může nám však připomenout mnohem dávnější a zapomenuté zvyky - kdysi v pradávných dobách se totiž stromy těšily velké úctě a byla jim přisuzována magická moc! A tak je skvělý nápad připomenout si alespoň jednou v roce to, co tyto rostlinné bytosti pro nás dělají a jakou mají velkou sílu!

Ze školy všichni víme, že stromy, stejně jako ostatní rostliny, zbavují vzduch oxidu uhličitého a produkují kyslík. Fungují tedy přesně opačným způsobem, než naše dýchání, které naopak kyslík spotřebovává. A proto jsou stromy naši přátelé, které nezbytně potřebujeme k životu. Jenomže jsme si je bohužel přestali vážit a bezohledně je ve velkém kácíme na dřevo. Ale nejen proto je potřeba věnovat stromům pozornost.

Stromy v pradávných mýtech

Stromy mají posvátnou sílu, a to bylo známo již našim dávným předkům. Staří Slované měli své posvátné lesy, takzvané svatoháje, většinou dubové, do kterých bylo povoleno vstupovat pouze kněžím. Takový svatoháj byl v podstatě dávnou obdobou dnešní přísné přírodní rezervace, ale nejen to. Ve svatoháji bylo možné rozmlouvat s bohy a bylo to místo, které mělo nadpřirozenou moc. Slované taky věřili ve výjimečnou posvátnost stromů, hlavně dubů, do kterých udeřil blesk - jako znamení boha hromu Peruna. Takovým stromům se říkalo „Perunovo dřevo“.

Strom byl posvátným symbolem i pro staré Vikingy, kteří zobrazovali svět jako velký jasan. Tento jasan se jmenoval Yggdrasil a spojoval podsvětí, lidský svět a říši bohů. Kdybychom však chtěli být úplně přesní, tak staří Seveřané nerozlišovali pouze tyto tři světy, ale až devět světů, z nichž pouze jeden je ten náš lidský (jmenoval se Midgard). A Ygdrasil je všechny spojoval. Podle mytologického příběhu se na tento strom světa zavěsil hlavní bůh Odin na devět dní a devět nocí, a díky tomu získal magické znalosti a vědění.

Stromy byly posvátné i pro antické Řeky, kteří věřili, že se v nich ukrývají bytosti jménem dryády, podobné našim vílám. Každá dryáda měla svůj vlastní strom, a když člověk ublížil stromu, tak zároveň zranil i dryádu, pokácení stromu pak znamenalo smrt této dryády. Jaká škoda, že i dnes se naši dřevorubci neumí na stromy dívat s takovou úctou!

Sázet i objímat

Novodobé Dny stromů se začaly slavit v různých zemích během 19. a 20. století, ale jejich datum nebylo ani dosud není jednotné. V mnoha zemích připadá Den stromů na jaře, ale v Česku si ho připomínáme 20. října. Hlavním důvodem, proč se data v různých zemích liší a proč byl u nás zvolen právě říjen, je, že je to doba vhodná v našem klimatu pro sázení stromků.

A právě sázení mladých sazeniček je nejlepší a zároveň tradiční způsob, jak tento stromový svátek oslavit! Stromků přece nikde není dost, a proč k tomu nepřispět! Pokud se ovšem rozhodnete zasadit pár stromků sami, mimo organizovanou akci, nezapomínejte správně vybrat vhodný druh. Určitě nesázejte smrčky, ty u nás patří pouze do vysokých horských poloh, a jejich vysazování jinde bylo v minulosti výsledkem nedostatečných znalostí přírody, takové lesy jsou pak méně odolné. Raději sázejte listnaté stromy, v lese třeba buky, duby nebo habry, výš v horách jeřáb, nebo někam za vesnici či město ovocné stromky, které možná jednou v budoucnu potěší náhodné kolemjdoucí.

A můžete taky využít léčivou a magickou sílu objímání stromů. Najděte si v lese nějaký strom, který vás zaujme, nejlépe starý, mohutný a zdravý. Obejměte jej, můžete u toho zavřít oči, a snažte se procítit jeho energii. Nejspíš pocítíte, jak mocná a magická bytost takový strom je. Dokáže vás zbavit stresu, naplnit klidem, vnitřní sílou a propojit s přírodou. Tak co, zkusíte to?

Článek pro vás připravila kartářka Berta.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »