Reklama
 
Reklama
Reklama

Jin a jang - tajemství protikladů

Rovnováha černé a bílé barvy v kruhu symbolizuje rovnováhu protikladů v našem životě. Víte, jak je udržet v harmonii a dosáhnout štěstí a spokojenost?

Jin a jang - tajemství protikladů (obrázek)

19. 2. 2020 –  Rovnováha světla a tmy

Starobylý čínský symbol Jin Jang nejspíš znáte nebo je vám alespoň povědomý - méně se však už ví o tom, co ve skutečnosti znamená. Kruh rozdělený na dvě poloviny ve tvaru kapek, jednu černou a druhou bílou, s tečkami opačné barvy v každé ze dvou polovin. Tento posvátný symbol se často objevuje na různých amuletech a dekoracích a navozuje nám atmosféru dálného východu, odkud pochází. Jaké je však jeho poselství?

Jin Jang představuje rovnováhu světla a tmy, mužského a ženského principu, aktivity a pasivity, a vychází z čínské taoistické filosofie. Připomíná nám, že svět spočívá v rovnováze protikladů, které se navzájem doplňují a společně vytváří harmonický celek. Oba dva protipóly jsou stejně užitečné a stejnocenné, nejedná se tedy o symbol dobra a zla, jak se občas mylně tvrdí. Je to rovnováha světla a tmy v tom pozitivním smyslu - den a noc, léto a zima, ani jedno z nich nemůže existovat bez toho druhého.

Která polovina je která?

Černá polovina kruhu se jmenuje „jin“ (nebo „yin“) a představuje ženský princip, pasivitu, jemnost, noc, podzim a zimu, živly země a vody. Bílá polovina naproti tomu nese jméno „jang“ (nebo „yang“) a symbolizuje mužský princip, aktivitu, bojovnost, den, jaro a léto, živly ohně a vzduchu. Oba dva principy a dvě poloviny mají stejný význam a patří jeden ke druhému, společně vytváří jednotu a harmonii - stejně jako žena s mužem nebo den s nocí. Dokonale k sobě zapadají a společně vytváří dokonalost celku symbolizovanou kruhem.

A proč se v každé polovině nachází tečka opačné barvy - v černé části bílá a v bílé zas černá? Ne, není to jen na ozdobu, i toto má svůj význam! Tyto tečky nám připomínají, že nic na světě není pouze černé nebo pouze bílé, pouze jinové nebo pouze jangové, ale že ve všem se nachází drobný zárodek opačného protipólu. Například v noci nám září světlo hvězd, a ve dne zas můžeme vidět stíny.

Magické hledání rovnováhy

Symbol Jin Jang nám má za úkol připomenout, že pro zachování štěstí a spokojenosti v životě je potřeba dbát na rovnováhu protikladů a nepřiklánět se příliš ani k jednomu z nich. Pokud vidíme, že kdekoliv, v jakékoliv oblasti života začíná převažovat jedna ze dvou protichůdných sil na úkor té druhé, je potřeba dbát na to, abychom chybějící sílu doplnili a posílili.

Například, kdo příliš mnoho pracuje, pořád je aktivní a je k nezastavení, u toho převažuje jangový princip - není podstatné, jestli se jedná o muže nebo o ženu, i když ženy jsou přirozeně v průměru o něco jinovější a muži jangovější. Pokud příliš dlouho pořád něco děláte a o něco se snažíte, začne být převaha jangu už nezdravá a začnete pociťovat ve svém životě únavu, vyčerpání, nespokojenost a nerovnováhu. Klíč k řešení je dopřát si více jinu a systematicky tuto energii ve svém životě doplňovat. To znamená dopřát si více odpočinku, klidu, nechat ostatní, ať o vás taky trochu pečují, a obklopit se doplňky, které podporují energii jinu - tedy studené (modrá a zelená), jemné a tmavé barvy, měkké předměty, jemná hudba, pohodlí.

Naopak, pokud ve vašem životě příliš převládá jin, může se to projevit třeba přílišnou pasivitou a leností, neschopností se donutit k aktivitě, neustálým vyčkáváním, že ostatní něco udělají, místo abyste se do toho pustili sami. Být pasivní a čekat, co život sám přinese, má sice za jistých okolností své kouzlo, ale co je moc, to je příliš, a opět zřejmě pocítíte nespokojenost, protože váš život se vychýlil z harmonie a chybí vám jang. Snažte se tedy přinést do svého života aktivitu - třeba tím, že se pravidelně pustíte do nějakého dynamického sportu, rozhýbete se, budete poslouchat energickou muziku, trávit hodně času na sluníčku a obklopíte se doplňky v duchu jangu. To znamená teplé odstíny (červená, oranžová, žlutá), světlé barvy, předměty a dekorace s ostrými a výraznými tvary - to vše vám dodá jangovou energii už jen pouhým pohledem!

Tak co? Převažuje u vás jin nebo jang? A co u vašich blízkých? Zkuste s těmito dvěma principy pracovat a budete překvapeni, že to udělá zázraky!

Článek pro vás připravila kartářka Ludmila.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Stůl je mystický základ domova Stůl je mystický základ domova

To, čím je v kostele oltář, je v domě či bytě stůl. To, s jakou péčí je vybraný, opečovaný a obydlený...

Celý článek »