Reklama
 
Reklama
Reklama

Konjunkce planet v astrologií

Když se dvě planety setkají na obloze na stejném místě, jejich energie se znásobí! Co to znamená konjunkce a proč je tak důležitá?

Konjunkce planet v astrologií (obrázek)

22. 2. 2021 –  Nebeská setkání

Nedávno se hodně mluvilo o konjunkci planet Jupiter a Saturn, která nastala loni v prosinci a předznamenávala velké společenské změny. Ale co že to vlastně ta konjunkce vůbec je a proč je tak zajímavá?

Slovo konjunkce znamená, že se dvě planety setkají na obloze na stejném místě. Tedy samozřejmě myšleno při pohledu ze Země, k žádným vesmírným srážkám nedochází, protože každá má svoji vlastní oběžnou dráhu. Konjunkce může nastat mezi kterýmikoliv dvěma planetami Sluneční soustavy. Ve vzácných případech dokonce i více než dvěma najednou.

Konjunkce, ve kterých hrají roli planety Merkur, Venuše a Mars jsou poměrně časté, protože tyto planety obíhají kolem Slunce rychle. Pohyb Jupiteru, Saturnu, Uranu, Neptunu a Pluta, planet vnější část Sluneční soustavy, je naproti tomu výrazně pomalejší. Proto je i jejich setkání, tedy konjunkce, mnohem vzácnějším jevem - tak jako konjunkce Jupiteru a Saturnu v prosinci.

Setkání a míjení a kruhové dráze

Všechny planety i Slunce a Měsíc se při pohledu ze Země pohybují po takzvané ekliptice. To je pomyslný kruh na obloze, na kterém se nachází dvanáct souhvězdí zvěrokruhu. Tato souhvězdí jsou viditelná ze severní i jižní polokoule. Napadlo vás někdy, proč nikdy nemůže Slunce či Luna vstoupit třeba do souhvězdí Velkého vozu nebo Orionu? Právě proto, že se drží ekliptiky!

Ekliptiku si ovšem představte jako širší pruh oblohy, nikoliv jako jednu čáru. I když se planety setkají v konjunkci přesně na stejném stupni ekliptiky (ta se totiž jako kružnice rozděluje na 360 stupňů), neznamená to zdaleka vždy, že se na obloze budou překrývat. To je hodně vzácný jev. Ani Jupiter se Saturnem se loni nepřekryli, i když si byli nejblíž za několik posledních staletí!

Typickým příkladem konjunkce je novoluní - nastává každý měsíc, a jedná se vlastně o konjunkci Luny se Sluncem. Měsíc na obloze nevidíme, protože se nachází na stejném místě jako Slunce a vychází i zapadá společně s ním. Výjimečně může při novoluní dojít k zatmění Slunce - to je právě tehdy, když Měsíc přesně překryje Slunce. Jak ovšem víte, je to vzácný úkaz, a podobně je to i s maximálním přiblížením jiných dvojic planet k sobě.

Když jste se narodili za konjunkce

A co znamenají konjunkce planet v horoskopu? Konjunkce se řadí mezi takzvané „aspekty planet“, další jsou opozice, trigon, kvadratura, sextil a ještě pár méně významných. Opozice znamená, že jsou dvě planety na obloze přesně naproti sobě, při dalších aspektech spolu svírají úhly 120, 90 nebo 60 stupňů. Opozice a kvadratura jsou negativní a rušivé prvky v horoskopu, další jmenované aspekty jsou naopak příznivé, a patří mezi ně i konjunkce.

Každá planeta značí nějakou sílu a energii. Když se potkají v konjunkci, jejich síla se znásobí a vzájemně podporuje. A v tom právě spočívá magie této planetární konstelace. Třeba konjunkce Venuše, planety lásky, a Merkuru, který vládne komunikaci, v horoskopu narození naznačuje, že člověk bude umět snadno vyjádřit své city, což mu ušetří spoustu potíží ve vztazích, a taky může díky tomu mít umělecký talent. Bojovná planeta Mars v konjunkci se Sluncem zas dává průbojné a sebejisté lidi, kteří vědí, co chtějí a umí si za tím s patřičnou drzostí jít!

Konjunkce však může na rozdíl třeba od trigonu mít občas i negativní význam. Je to taková dvojsečná zbraň, protože jak už to v životě bývá, všeho moc škodí - a konjunkce v horoskopu dává člověku přece jen poněkud jednostrannou energii. Může působit rušivě třeba v tom, že pro člověka pak není snadné podívat se na věci z jiného úhlu pohledu a vidět třeba vlastní chyby. Všechno však závisí od celkového horoskopu a od toho, v jakých znameních se planety nachází!

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jahodový úplněk ve Střelci Jahodový úplněk ve Střelci

4. června v 5: 41 dosáhne plnosti Luna ve Střelci. Je to indiánský Jahodový úplněk, nejspíš...

Celý článek »