Reklama
 
Reklama
Reklama

Kvadrantidy - lednové padající hvězdy

Na začátku ledna se můžeme těšit na působivé nebeské divadlo!

Kvadrantidy - lednové padající hvězdy (obrázek)

3. 1. 2022 –  Pokud se nebojíte zimy a mrazu, pak si nenechejte ujít jeden z nejbohatších meteorických rojů celého roku, který se jmenuje Kvadrantidy. Tyto meteority jsou aktivní přibližně od 1. do 6. ledna každoročně. Výrazné maximum ovšem mají v noci z 3. na 4. ledna, kdy se počet pozorovaných padajících hvězd přiblíží až ke stovce za hodinu, a to už je opravdu neuvěřitelné číslo! Kvadrantidy jsou ovšem pověstné tím, že jejich maximum trvá pouze krátce a je velmi vyhraněné, takže si dobře zapište přesně tuto noc do kalendáře a doufejme, že nám příroda nadělí jasnou bezoblačnou noc!

Blízko novoluní

V roce 2022 budou podmínky pro pozorování Kvadrantid obzvláště příznivé, protože je nebude rušit svit Měsíce. Ten se totiž bude nacházet těsně po fázi novoluní, které nastane 2. ledna 2022 večer. Takže na obloze bude den po novoluní ještě prakticky neviditelný. Nejlepší čas pro pozorování meteoritů začne zhruba po půl desáté večer 3. ledna a potrvá až do rozbřesku dalšího dne. Bohužel to není víkend, takže najít si čas na astronomické ponocování pro spoustu z nás nebude zrovna snadné, ale určitě se to vyplatí.

Velký rozdíl udělá i to, odkud se na padající hvězdy díváte. Tak nastartujte auto a vyvezte se co nejdál od města, pryč z dosahu pouličního osvětlení a světelného znečištění. Přibalte si pořádně teplou deku nebo dobrý spacák, termosku s čajem a dobrodružství se může začít!

Souhvězdí Pastýře

Kvadrantidy na obloze vycházejí z nepříliš známého souhvězdí jménem Pastýř. Jejich název pochází ze starého názvu souhvězdí Zední Kvadrant, které bylo kdysi vyznačeno na stejném místě oblohy. Zajímavostí Kvadrantid je to, že tento meteorický roj se pomalu vzdaluje od Země, takže se předpokládá, že za tisíc let již nebude vůbec pozorovatelný. Tak si ho tedy užijte, dokud je ještě čas! A nezapomeňte na to, že jak se říká, padající hvězda vám může splnit vaše tajné přání! Jen ho nesmíte nikomu říkat - a navíc na něj musíte myslet přesně ve chvíli, když padající hvězdu vidíte, což taky není vždy úplně snadné! Tak co, zkusíte to?

Článek pro vás připravila kartářka Jasmína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Ideální povolání podle znamení Ideální povolání podle znamení

Uvažujete o změně kariéry? Nebo si vaše děti vybírají školu? Zvěrokruh vám napoví, jaká práce k vám...

Celý článek »