Reklama
 
Reklama
Reklama

Letní čas opět začíná

V noci na neděli 27. března 2022 si opět jednou posuneme ručičky hodin o hodinu dopředu. Jak je to vlastně s letním časem?

Letní čas opět začíná (obrázek)

23. 3. 2022 –  Každé jaro nás čeká nepříjemná nutnost začít jednoho krásného týdne vstávat o hodinu dřív než po celou zimu. Za odměnu pak dostaneme o hodinu delší jarní večer. Někdo to uvítá, ale pro někoho je to slabá náplast.

O zrušení změn letního a zimního času se mluví již dlouho, ale pořád ještě zůstává všechno při starém. A některým z nás výrazně narušují biorytmus, takže si na novou situaci musíme pokaždé dlouho zvykat!

Letní čas a horoskopy

Původní a astronomicky správný čas je ten zimní. Tehdy je poledne skutečně v poledne a půlnoc o půlnoci. Letní čas je posunutý tím směrem, že astronomické poledne, kdy je Slunce nejvýš nad obzorem, je až v jednu hodinu odpoledne, a astronomická půlnoc je taky hodinu po půlnoci.

Při výpočtech horoskopů taky dovedou změny času zkomplikovat situaci. Čas se totiž ve 20. století v některých obdobích měnil a jindy nikoliv, a taky došlo v roce 1996 ke změně podzimního střídání času z posledního zářijového víkendu na poslední říjnový, takže letní čas teď již netrvá původních šest měsíců v roce, ale až sedm. A taky konkrétní neděle, kdy se časy měnily, byly v každém roce někdy jindy. Zkrátka a dobře, astrolog musí mít po ruce tabulku, kde je toto všechno uvedeno. Naštěstí dnes je již střídání časů zohledněno na většině webstránek, které nabízí výpočet osobního horoskopu narození podle přesného data. Stačí tedy zadat čas, který byl zrovna na hodinkách. Pokud byste ovšem chtěli vypočítat horoskop pro někoho, kdo se narodil v zahraničí, je nezbytné si zkontrolovat, jak to bylo se střídáním času v dané zemi v daném roce. Může se to totiž od České republiky někdy lišit.

Historie letního času

Původní účel zavedení letního času byl úsporný a jedná se o poměrně mladý zvyk. Šlo o šetření elektrickou energií při osvětlení. Letní čas byl u nás poprvé zaveden v roce 1916, ale vydržel teprve do roku 1918, takže se jednalo o záležitost první světové války. Poté jsme s letním časem experimentovali ještě za druhé světové války a v poválečných 40. letech. Ale zas se zrušil. Pravidelné střídání letního a zimního času máme teprve od roku 1979, takže jen něco přes čtyřicet let. Starší ročníky pamatují, že v létě vycházelo Slunce již kolem čtvrté hodiny ranní, a zapadalo v osm a nikoliv až v devět jako nyní.

Zrušit nebo nezrušit?

Paradoxní je, že letní čas dnes již energií příliš nešetří. Dnes v době moderních technologií jsou již totiž největší žrouti elektřiny schovaní na úplně jiných místech, než je osvětlení. O zrušení střídání času se mluví již dlouho, ale jelikož se Evropané nezvládli dohodnout na tom, který z nich by měl zůstat jako ten jediný, budou se časy střídat minimálně ještě do roku 2026.

A přitom po astronomické stránce je naprosto jasné, že pokud jen jeden čas, pak by to byl ten zimní. Ale už jsme si natolik zvykli na dlouhé letní večery, že se nám jich příliš nechce nadobro vzdát. Tak si je letos ještě užijte!

Článek pro vás připravila kartářka Jasmína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

SATURN VSTUPUJE DO BERANA! Od 25. 5. v 6:00 začíná karmický výbuch, který může změnit tvůj život od základu. SATURN VSTUPUJE DO BERANA! Od 25. 5. v 6:00 začíná karmický výbuch, který může změnit tvůj život od základu.

Kdo lhal, bude platit. Kdo se bál, bude muset jednat. Saturn se 25. května v 6:00 ráno přesouvá do...

Celý článek »