Reklama
 
Reklama
Reklama

Magická síla mandal

Fascinují vás kouzelné kruhové obrazy s nádechem orientální exotiky? Mandaly nejsou jen krásnou dekorací, ale mají hluboký duchovní a meditační význam!

Magická síla mandal (obrázek)

6. 1. 2021 –  Božský tvar kruhu

Slovo „mandala“ pochází z indického sanskrtu a v překladu znamená „kruh“. Je to kruhový obrazec s pravidelně geometricky uspořádanými ornamenty, který směruje naši pozornost do svého středu. Mandaly patří do mnoha orientálních a východních duchovních tradicí, najdeme je v různých směrech buddhismu, hinduismu, nejen v Indií a Tibetu, ale třeba i v japonském šintoismu. A v posledních desetiletích se s hnutím New Age dostaly i do Evropy a nabývají zde díky své magicky uhrančivé kráse na popularitě.

Základem každé mandaly je pravidelný kruhový ornament, ale často se spojuje také s geometrickými tvary uspořádanými do čtverce. Zatímco kruh je symbolem božského principu a nekonečna, čtverec je symbolem pozemského světa, a jejich propojení znázorňuje vesmír jako celek. Střed mandaly, do kterého se všechno sbíhá, je symbolem počátku a konce zároveň. V mandalách můžeme vidět v geometrickém uspořádání nejen abstraktní obrazce a ornamenty, ale často také květiny nebo různá zvířata - třeba slony. Může nabývat nekonečného množství podob a nejrůznější kombinace barev - podmínkou je pravidelnost a kruhové sbíhání se celého obrazu do jednoho středového bodu.

Víc než jen dekorace

Mandala je krásnou dekorací - možná i vy ji máte někde ve svém bytě nebo jako šperk. Mandalové vzory jsou velmi populární, snad proto, jak blahodárně působí na duši člověka, ale nezapomínejme na to, že jejich původní a základní význam je právě duchovní. Jaký? V první řadě meditační. Soustředění pozornosti do středu mandaly nám pomáhá soustředit svoji mys do nitra a oprostit ji od zbytečných rušivých myšlenek.

Znáte tibetský rituál skládání mandaly, tak jak jej provádějí buddhističtí mniši? Tvar mandaly dlouhé hodiny pracně vytvářejí na zemi pečlivým vysypáváním barevného písku do tvaru geometrických obrazců. A když je hotová? Podržte se - rituálně ji rozmetají a zničí! Písek pak obřadně vysypou do řeky. Tento tradiční obřad má symbolizovat pominutelnost všeho materiálního života.

Ale to neznamená, že každou mandalu je nutné hned zničit! Právě naopak, ta vaše oblíbená vám může dělat společnost a dodávat pozitivní energii po dlouhé roky!

Jak na meditaci a malování mandal?

Mandaly jsou vynikající meditační pomůckou. Sedněte si pohodlně a vzpřímeně, nalaďte se soustředěním na svůj dech. Dívejte se na mandalu a snažte se nic nevpouštět do své mysli. Každá mandala ve vás vyvolá jiné pocity, a je důležité jim naslouchat. Vyberte si takovou mandalu, při pohledu na kterou se cítíte příjemně, která k vám promlouvá. V opačném případě není určena pro vás, má jinou energii, než jakou zrovna potřebujete. Je velmi důležité nesnažit se přesvědčit sami sebe, že se vám ta která mandala líbí, když z ní nemáte dobrý pocit. Asi patří někomu jinému!

Pokud si koupíte obraz s mandalou od někoho z New Age umělkyň a umělců, nejspíš vám bude řečeno, že byla cíleně nabitá určitým typem energie, na kterou se tvůrce během malování soustředil. Například to může být láska, léčení nebo úspěch. Ale i v tomto případě je důležitý nejen váš záměr, který chcete meditací na mandalu a jejím umístěním v bytě dosáhnout, ale i to, aby vás pocitově oslovila.

Skvělou terapií a meditací zároveň je namalovat si svoji vlastní mandalu. Můžete to zkusit, i když si myslíte, že kreslit neumíte! Možná budete překvapeni, jak krásná díla můžete vytvořit. Soustředění se na kruhový tvar při malování má podobný efekt jako meditace. A navíc výsledné dílko bude odrazem vaší duše a možná vám o vás samotných prozradí i to, co jste dosud nevěděli - ať už výběrem barev nebo tvarů, když se budete při tvorbě řídit svými pocity!

A v neposlední řadě to může být taky krásný dáreček!

Článek pro vás připravila astroložka Michaela.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Vliv zimy na lidské tělo Vliv zimy na lidské tělo

Zimní období je pro člověka náročné a vyčerpávající. Víte, co vám pomůže ho lépe zvládnout a proč...

Celý článek »