Reklama
 
Reklama
Reklama

Magický symbol Triskel

Starobylý keltský ochranný znak složený ze tří spirál znázorňuje posvátnou sílu čísla tři.

Magický symbol Triskel (obrázek)

23. 11. 2022 –  Pokud se vám líbí keltská kultura nebo hudba a obdivujete umění ze zemí, jako je Irsko nebo Skotsko, pak jste se jistě již setkali s tímto působivým symbolem, který je složen ze tří propojených spirál v kruhovém tvaru. Říká se mu Triskel, nebo taky Triskele nebo Triskelion.

Pradávná historie

Triskel patří mezi velmi starobylé symboly a najdeme ho již na prehistorických kamenných stavbách, které se datují někam kolem roku 3200 před naším letopočtem. To znamená, že má víc než pět tisíc let! Tento ochranný symbol v sobě ukrývá pradávnou sílu našich keltských prapředků a snad i ještě starších, nám doposud neznámých prehistorických civilizací!

Tento prastarý symbol v sobě tedy nese moudrost z hlubin časů a dávnověku. A pokud ho využijete třeba jako ochranný amulet, tato mocná síla se přenese i na vás!

Různé podoby posvátné trojice

Tři ramena symbolu Triskel symbolizují posvátné číslo tři a je několik možností, jak vysvětlit význam každé ze tří částí jednoho celku. Říká se, že symbol znázorňuje jednotu tří světů - hmotného, duchovního a nebeského. Podle jiného vysvětlení je to trojice země, voda a nebe, a jejich nerozdělitelné propojení. Nebo taky trojice minulost, přítomnost a budoucnost. Či trojice uvnitř člověka - tělo, duše a mysl. A taky lidský život, smrt a do třetice znovuzrození.

Trojitou podobu má i božský princip. A nejedná se pouze o křesťanskou Svatou Trojici. Trojka je i symbolem pohanské Velké Bohyně, která má tři tváře - dívka, matka a stařena.

Triskel taky zosobňuje tradiční irskou pověru o tom, že všechno na světě se děje v trojicích. A to konec konců neplatí pouze v Irsku. Možná jste si již všimli, že pokud se vám přihodí nějaké dvě nepříjemnosti, můžete zpravidla čekat, že přijde ještě třetí. Nebo taky naopak, jestliže se vám zadaří dva úspěchy v řadě, můžete se brzy těšit i na třetí! Trojka má zkrátka mnoho podob, ale vždy je to jedno z nejposvátnějších a nejšťastnějších čísel.

Tři nohy nebo tři spirály

A odkud vlastně pochází název Triskel? Kupodivu toto exoticky znějící jméno nemá keltský původ, nýbrž řecký. A v překladu znamená něco jako „trojnoží“. Triskel má totiž i jiné varianty, než je ta nejznámější složená ze tří spiral. Někdy se znázorňuje jako zauzlený pletencový ornament dělící se do tří částí, ale často taky jako spojené tři nohy, které vycházejí z jednoho středu! Tato „nohatá“ verze je taky hodně rozšířená, ale co si budeme říkat, jako přívěšek na krku přece jen lépe vyniknou tři spirály. A spirála navíc symbolizuje duchovní růst a nekonečnost.

Pokud se vám tento symbol magické trojky líbí, není nic jednoduššího, než ho využít! Můžete se ním ozdobit na šperku, tričku či nějakém módním doplňku, nebo si pořídit dekoraci do bytu s tímto motivem. Je totiž nejen velice energeticky silný, ale taky mimořádně hezký a dekorativní!

Článek pro vás připravila astroložka Pavlína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Sněžný úplněk – únor Sněžný úplněk – únor

Únorový úplněk se nazývá podle severoamerických Indiánů „sněžný“. Býval a stále je...

Celý článek »