Reklama
 
Reklama
Reklama

Masopust - čas zábavy a veselí

Víte, proč jsou karnevalové průvody v maskách? Proč je masopust každý rok jindy? A co nás může naučit půst před Velikonocemi?

Masopust - čas zábavy a veselí (obrázek)

17. 2. 2021 –  Zimní radovánky

Letošní rok společenské zábavě vůbec nepřeje, ale kolo roku se nepřestává otáčet ve svém nekonečném koloběhu. A tak neuškodí připomenout si i letos, kde se v tomto kruhu právě nacházíme a jaký to má pro nás smysl.

Zima po skončení vánočního období, tedy po svátku Tří králů, znamenala odedávna jedno z nejveselejších období roku. Mělo to svůj význam, protože právě teď lidem poskytovaly přírodní cykly tu nejlepší příležitost bavit se a dopřát si odreagování. Většina roku, od jara až do podzimu, se totiž kdysi nesla ve znamení zemědělských prací, takže času na veselí mnoho nezbývalo. Naproti tomu zima bývala volnější, a dlouhé zimní večery lidi přímo vybízely k tomu setkat se, popovídat si, zatančit, zazpívat a zpestřit si pochmurné sychravé dny smíchem a vtipkováním.

A přestože dnes již pracuje většina z nás po celý rok stejně, dosud se nám zachovaly tyto zvyky v podobě plesové sezony, a taky masopustního veselí a pochovávání basy na závěr tohoto veselého období.

Karneval a kalendář

Masopustní období není každý rok stejně dlouhé, protože se začíná vždy stejně, ale jeho konec je pohyblivý, jelikož se odvozuje od termínu Velikonoc. Připomeňme si, že Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Odvozuje se tedy od jarní rovnodennosti a od fází Měsíce. Velikonocím předchází čtyřicetidenní půst, a jeho začátek je koncem masopustního období. Masopust se končí vždy v úterý, po kterém následuje Popeleční středa. A protože je potřeba si ještě pořádně užít poslední příležitost k zábavě, bylo a je zvykem slavit tři dny - od masopustní neděle až do úterního večera, kdy se symbolicky pochovávala basa.

Slovo „masopust“ podobně jako slovo „karneval“, které pochází z latiny, mají stejný význam - vzdát se masa. To naznačuje nadcházející dlouhé postní období, kdy bylo potřeba dodržovat pravidla. Kdo chce vzít půst opravdu vážně a v tradičním stylu, ten by se měl zříct nejen masa, ale také mastných jídel, alkoholu, kouření, a dokonce také mléčných výrobků a vajec. Pro vegany nic složitého! Kromě toho se jedlo střídměji a menší porce. Zajímavostí je, že do délky půstu 40 dnů se nezapočítávají neděle, takže i s nimi je tato doba ještě o pár dní delší.

Magický význam masek

Masopust je nerozlučně svázán s maskami a karnevalovými průvody. To mělo taky svůj význam a nebyla to pouze legrace jako dnes. Podle pradávných pověr, které nacházíme v mnoha různých kulturách, totiž masky mají moc odplašit zlé síly. Fungovat by to mělo tak, že zlí duchové nás prostě v maskách nepoznají, nevědí, kdo je kdo, a tak se hezky odeberou svojí cestou dál!

Právě v zimním období je síla temných mocností největší, a proto jsou masky u zimních svátků častým jevem. Lidé se maskovali nejen o masopustu, ale třeba také při adventních pochůzkách a koledování. A dnes také děti o Halloweenu, což je původně keltský svátek a masky jsou vlastně magická praktika k zahnání temných sil. Masopustní průvody pak mají své typické masky, jako je například medvěd.

Masopust na Valentýna

Letos, v roce 2021, vychází popeleční středa na 17. únor a masopustní neděle má díky tomu hezké datum 14. února, tedy na Valentýna. A protože máme letos takovou „nespolečenskou“ zimu, bude určitě hezký nápad dopřát si zábavu alespoň doma ve dvou a spojit to s trochou romantiky. Pokud se vám líbí, tak třeba i v maskách - no ale to už je jiné téma!

Velmi důležité je letos také téma duchovního významu půstu. Ten totiž zdaleka není jen o tom uskromnit se v jídle a odepřít si večírky, ale hlavně o tom, víc se věnovat svému nitru a duchovnímu životu. Pro křesťany jeto modlitba, pro jiné z nás to může být meditace, rozjímání o směřování svého života a četba duchovní a esoterické literatury. Postní doba zkrátka znamená zjednodušení svého materiálního života ve vnějším světě a více pozornosti tomu vnitřnímu. A přesně to se nám v posledním roce snaží kolo osudu ukázat!

Článek pro vás připravila kartářka Květa.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »