Reklama
 
Reklama
Reklama

Mystický význam putování

Každým rokem míří tisíce poutníků na místa, jako je třeba Santiago de Compostela. Pouť je zážitek, který změní váš život - dokonce i když nejste věřící!

Mystický význam putování (obrázek)

1. 4. 2020 –  Kouzlo starobylých poutních cest

Lákalo vás někdy vyrazit na dlouhou pěší pouť na některé z posvátných míst? Nebo jste dokonce již takovou pouť podnikli vy nebo někdo z vašich přátel či blízkých?

Poutní cesty, z nichž nejznámější je celoevropská síť pěších stezek do španělského Santiago de Compostela, existují od nepaměti. Dnes se však těší narůstající popularitě. Čím to je, a co vám taková magická poutní cesta může do života přinést?

Křesťanské poutní cesty vedou do svatých míst, jako je třeba hrob svatého Jakuba a slavná katedrála v Santiagu de Compostela. Dalším tradičním poutním místem byl proslulý Řím - sídlo papežů, či Lurdy, kde se podle pověstí zjevila Panna Marie, nebo abychom zůstali blíž, pak třeba rakouský Mariazell nebo u nás Velehrad, kde si připomínáme Cyrila a Metoděje. Putují však nejen křesťané - podle tradice by každý pravověrný muslim měl alespoň jednou za život vykonat pouť do Mekky, rodiště proroka Mohameda. Pro věřící představovaly poutě odedávna zdroj mystických zážitků a duchovní inspirace, která je naplňovala i v jejich dalším každodenním životě.

Pouť není jen pro věřící

Je však velmi zajímavé, že ačkoliv původně mají poutní cesty a poutnictví náboženský charakter, dnes se na ně často vydávají i lidé, kteří byli v kostele jen párkrát v životě. A není to náhoda! Poutní místa jsou totiž většinou velmi silně energeticky nabita, a tuto magickou sílu může pocítit každý, bez ohledu na své věrovyznání a církevní doktríny. A dnešní rychlá a materialistická doba nám všem přináší hlad po duchovních zážitcích!

Cíl poutě ovšem není to nejdůležitější - vždyť kdyby byl, mohl by se tam každý poutník v klidu dopravit autobusem nebo letadlem! Putování nám víc než cokoliv jiného ukazuje starou pravdu o tom, že cesta je cíl! A možná právě proto nadšených poutníků každým rokem přibývá!

Únik z hektického světa

Taky máte občas ten pocit, že vaše duše v dnešním hektickém světě křičí pořád hlasitěji: „Zpomalte, prosím“? Nejste ani zdaleka sami. Pod tlakem stresu a požadavků na výkon nám již kolikrát nezůstává čas naplno vnímat svět kolem sebe, vnitřně se ztišit, naslouchat svému vnitřnímu hlasu a pozorovat svět kolem nás. Nebo zkrátka jen tak být a těšit se ze života a existence samotné.

Většina z nás se pořád o něco snaží, za něčím se honíme, možná už ani pořádně nevíme za čím a děláme to jenom tak ze zvyku, nebo proto, že nám někdo řekl, že to tak má být. Při tom všem nám však podvědomě začíná chybět jiná, klidnější stránka života - nejspíš právě proto je poutnictví tolik lákavé pro spoustu lidí, věřících nebo nikoliv, kteří jsou alespoň malinko duchovně založeni a tak nějak tuší, že je zde i něco hlubšího, než neustálá honička za penězi a kariérou!

Poutník na své cestě žije jednoduchým životem, který nám tolik chybí. Posunuje se pomalým tempem svých vlastních nohou a vychutnává si krásy, ale i strasti, které mu přináší okolní krajina. Přijímá je takové, jak přicházejí, nesnaží se nic urychlit ani si usnadnit. Je osvobozen od zbytečných starostí a o to naléhavěji pociťuje, které jsou ty skutečně důležité. Co budu dnes jíst a kde budu spát? Zmoknu, nebo bude pražit Slunce? Bolí mě nohy nebo něco jiného, mám dost síly jít nebo potřebuji trochu odpočinku? Pouť vám může ukázat, co je v životě skutečně důležité, a které starosti jsou jen umělé a zbytečné. Například, nejspíš vám časem začne být úplně jedno, že chodíte pořád ve stejném tričku a bez make-upu, a už vůbec nebudete řešit, co komu o kom řekla vaše kolegyně, nebo jaký závěs koupit do obýváku!

Podívat se na život s nadhledem

Putování si navíc vyžaduje, abychom si na něj udělali čas. Pokud to myslíte vážně, znamená to většinou delší volno v kuse - ať už se domluvíte na neplaceném volnu, nebo si uděláte pauzu mezi starým a novým zaměstnáním. A to je jedinečná příležitost podívat se na svůj život s odstupem, přehodnotit, odkud kam směřujete a jaké jsou vaše cíle. Taková příležitost přichází jen párkrát za život, takže možná budete sami překvapeni, co všechno si o sobě a svém životě uvědomíte, pochopíte, jak hluboké poznání vám to přinese. Poutník na své pěší cestě má navíc spoustu času přemýšlet, a mnohdy i diskutovat s jinými poutníky, kteří jsou na tom podobně. A to znamená ještě větší obohacení!

Pouť tedy není pouze cesta na svaté místo, ale mnohem více je to vnitřní cesta k sebepoznání a duchovnímu očištění. A nakonec je téměř až jedno, který poutnický cíl si zvolíte, protože samotná cesta je tím hlavním a nejdůležitějším cílem!

A pokud se chcete dostat ve svém sebepoznávání ještě dál, nezapomeňte si přibalit na cestu svůj osobní horoskop. Právě on vám totiž pomůže pochopit hlouběji, co vlastně v životě hledáte a potřebujete, a jaká je vaše jedinečná cesta a poslání!

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jahodový úplněk ve Střelci Jahodový úplněk ve Střelci

Úplněk, magická doba, kdy lidské duši vládnou city a emoce, kdy je intuice vybuzená na maximum a...

Celý článek »