Reklama
 
Reklama
Reklama

Neznámé cykly Měsíce

Že Měsíc dorůstá a couvá, to ví každý. Slyšeli jste však již o přízemí, odzemí, stoupajícím a klesajícím Měsíci? Jaký mají na nás vliv?

Neznámé cykly Měsíce (obrázek)

10. 11. 2021 –  Co vám lunární kalendář neřekne

Baví vás sledovat lunární kalendář? Pokud ano, pak jistě přesně víte, jestli Luna na obloze přibývá či ubývá, blíží se k úplňku nebo novu. Možná si také držíte přehled o tom, v jakém znamení se Luna nachází a na které části těla je potřeba dávat si pozor, jestli je vhodný čas pro stříhání vlasů nebo návštěvu zubaře. Ale ani to, jestli je Luna právě teď v Býku, ve Lvu či třeba v Kozorohu ještě není všechno. Existují totiž ještě i další lunární cykly! Znáte je?

Když je Luna k Zemi nejblíž

Možná jste již slyšeli o takzvaném superúplňku nebo o jeho protějšku mikroúplňku. Jde o to, že někdy je Měsíc na obloze zdánlivě větší a jindy zas menší. Není to zas nijak extrémně nápadné, ale pokud si budete úplňky všímat pozorněji, zjistíte, že někdy je zkrátka Měsíc větší a jasnější.

Důvod je až překvapivě prozaický - při superúplňku je jednoduše Měsíc blíž k Zemi a při mikroúplňku je od ní dál. Jeho oběžná dráha totiž není kruhová, ale elipsovitá. Nejbližší bod na oběžné dráze kolem Země se jmenuje perigeum neboli přízemí a nejvzdálenějšímu se říká apogeum - neboli odzemí. Při perigeu je Měsíc od Země vzdálen přibližně 356 400 km, zatímco při apogeu až 406 700 km. Je to velký rozdíl nebo nikoliv? Závisí, jak se na to podíváte. Při pohledu ze Země to dělá rozdíl zhruba čtrnáct procent průměru úplňkového Měsíce.

Přízemí a stejně tak odzemí se opakují jednou za něco přes 27 dní, takže o kousek rychleji, než je jeden cyklus od úplňku do úplňku. A proto sice máme perigeum každý měsíc a občas dokonce dvakrát, ale superúplněk jen jednou za zhruba čtrnáct měsíců. Aby totiž nastal, musí se setkat úplněk a perigeum najednou. A pak jsou většinou dva superúplňky v řadě. To samé platí o mikroúplňku a apogeu, neboli odzemí.

Superúplněk mohou citliví lidé prožívat o něco intenzivněji než jiné úplňky, ale jinak je to spíš astronomická zajímavost. A větší jasnost Luny v přízemí si možná všimnete také v případě, že budete večer bloudit někde v lese!

Luna a síla v rostlinách

Další tajemný lunární cyklus se jmenuje stoupající a klesající Měsíc. To, který z nich nám zrovna vládne, lze odvodit velmi snadno podle znamení v lunárním kalendáři. Je zde totiž přímá a jednoduchá souvislost.

Střídání stoupající a klesající Luny bude zajímat hlavně zahrádkáře - a vlastně taky každého, kdo pěstuje nějaké rostliny nebo si všímá přírodu! Jedná se totiž o to, jak proudí v přírodě životní síla.

Luna ve znameních od Střelce po Blížence (tedy Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran a Býk) rovná se stoupající Měsíc. Není přitom podstatné, jestli je zrovna úplněk, nov nebo jaká je fáze Měsíce, rozhodující je znamení. Za stoupající Luny v rostlinách stoupají šťávy nahoru a rozvíjí se nadzemní části. Ovoce a zelenina jsou šťavnatější a je nejlepší čas je sklízet.

Znamení od Blíženců po Střelce (tedy Rak, Lev, Panna Váhy a Štír) patří klesajícímu Měsíci. Samotní Blíženci a Střelec jsou dvě znamení, kdy se vliv stoupající a klesající energie střídá a prolíná, takže je nelze jednoznačně zařadit. Za klesající Luny klesá životní síla rostlin dolů ke kořenům. Tato doba se proto hodí pro sázení a přesazování. Tak co, zkusíte, jestli to opravdu funguje?

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »