Reklama
 
Reklama
Reklama

Orionidy - podzimní padající hvězdy

V říjnu nám hvězdná obloha nadělí krásnou podívanou - meteorický roj v souhvězdí Orion!

Orionidy - podzimní padající hvězdy (obrázek)

13. 10. 2021 –  Souhvězdí Orion se svým typickým tvarem, připomínajícím přesýpací hodiny s nápadnou trojicí hvězd uprostřed, patří mezi neodmyslitelné posly příchodu zimy. Na obloze ho totiž můžeme pozorovat od podzimu až do příchodu jara, přičemž po celou noc je viditelný právě na vrcholu zimní sezony. Když se s příchodem podzimu začne objevovat zpočátku až ráno před svítáním na obloze, je to neklamný znak toho, že teplým dnům již odzvonilo!

Ale dřív než na dveře zaklepe mráz, můžete se ještě potěšit krásnými astronomickými nočními výlety za pozorováním padajících hvězd! Láká vás to? Pak si sbalte deku nebo ještě lépe spacák, teplý svetr a termosku s čajem a vyrazte někam mimo dosah pouličního osvětlení! Právě tam totiž uvidíte padajících „hvězd“ nejvíc!

Meteority z Halleyho komety

Orionidy mají své jméno podle toho, že na obloze zdánlivě vycházejí právě ze souhvězdí Orion. Ve skutečnosti však tyto meteority odvozují svůj původ od známé Halleyho komety, která se k Zemi přibližuje jednou za 75 let. Orionidy můžeme pozorovat v období od 16. do 27. října s maximem 21. října. Bohatost Orionid dosahuje kolem 50 padajících „hvězd“ za hodinu.

Letos se bude bohužel vrcholní doba Orionid akorát překrývat s Úplňkem, který nastane 20. října 2021 v 16:56. Úplněk bude pozorování padajících meteoritů rušit svým jasným světlem po celou noc, proto bude lepší zkusit své pozorovatelské štěstí již v prvních dnech Orionid, když je k ránu před úplňkem již Měsíc po svém západu. A jak už víte, Orion je na podzim viditelný právě brzy ráno.

Hele, padá hvězda!

O padajících hvězdách se říká, že mají moc člověku splnit jeho tajné přání. Musíte na něj ovšem myslet právě ve chvíli, když meteorit uvidíte, a to je otázka chvilky a momentu překvapení! Takže zas tak snadné to není! A navíc je podmínkou úspěchu, že své přání nesmíte nikomu říkat!

No a nakonec, padající „hvězdy“ ve skutečnosti hvězdami vůbec nejsou! Jsou to drobné kamínky - meteority, které jsou tak nápadné jen díky tomu, že při procházení atmosférou Země se ve svém rychlém pohybu tak zahřejí, že vzniká známý světelný efekt padající „hvězdy“. Většina meteoritů se rozpadne ještě za letu a jen mizivá část dopadne na Zemi, natož aby zanechala po sobě kráter - to jsou skutečně ojedinělé případy! Takže se naštěstí nemusíte bát, že by vám některá padající „hvězda“ mohla při pozorování padnout na hlavu!

Článek pro vás připravila astroložka Eva.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »