Reklama
 
Reklama
Reklama

Padající hvězdy Lyridy

V dubnu nás čeká nebeská podívaná, nezapomeňte si nachystat své přání!

Padající hvězdy Lyridy (obrázek)

14. 4. 2021 –  Dubnovou oblohu zpestřuje jeden z nejznámějších meteorických rojů, který nese jméno Lyridy. Získal ho podle souhvězdí Lyry, ze kterého na obloze „padající hvězdy“ zdánlivě vycházejí. Lyridy můžeme pozorovat mezi 16. a 25. dubnem, maximum mají 21. až 22. dubna.

Lyridy nejsou extrémně bohatým meteorickým rojem, ve srovnání například se známými srpnovými Perseidy nám může jejich kolem 10 padajících „hvězd“ za hodinu připadat poměrně málo. Je to však první větší várka padajících hvězd po relativně chudém přelomu zimy a jara, takže už jen z tohoto důvodu stojí za pozornost. A navíc venkovní teploty konečně začínají přát astronomickým vycházkám!

Bohatá historie

Sláva Lyrid však pramení i z toho, že patří mezi nejstarší známé meteorické roje - jejich pozorování se datuje již do období před 2600 lety. A měly i své „lepší časy“ - v některých letech v dávnější minulosti byly pozorovány přímo meteorické deště o počtech až 600 meteoritů za hodinu! Záznamy o tom jsou například ze staré Číny! Proč už tak bohaté nejsou? To nejspíš souvisí s oběžnou dráhou komety, ze které pochází. Ta má cyklus dlouhých 415 let.

Souhvězdí Lyry také patří mezi ty starobylejší. Přestože se jedná o malé souhvězdí, je na obloze nápadné díky hvězdě jménem Vega, která patří mezi nejjasnější hvězdy noční oblohy. Lyra nese jméno hudebního nástroje, na kterém hrál bájný Orfeus z antické mytologie. Podle legendy se mu nepovedlo navrátit svoji zemřelou manželku Eurydiku z podsvětí, protože nedodržel podmínku boha podsvětí Háda. Ten mu slíbil, že jeho ženu si může vzít zpátky, pokud se po celou dobu návratu z podsvětí na Zemi vydrží neohlédnout. Orfeus však pokušení neodolal, a tak se Eurydika musela vrátit do říše mrtvých. Někdy se říká, že padající Lyridy jsou Orfeovy slzy, když smutní nad ztrátou své lásky.

Za pozorováním do přírody

Letošní rok 2021 pozorování Lyrid nijak extrémně nepřeje - dorůstající Měsíc se totiž bude v době jejich maxima už pomalu blížit k úplňku, který nastane 27. dubna v 5:31 ráno. Bude tedy svítit po celou první polovinu noci, než zapadne, což může být pro pozorování padajících „hvězd“ trochu rušivé. Ale i tak se vyplatí udělat si astronomickou vycházku. Pokud máte odvahu a dobrý spacák, ideálně na celou noc!

Pozorovat vyrazte někam, kde je co nejméně světelného znečištění, tedy do přírody, daleko od pouličního osvětlení. To udělá velký rozdíl! A samozřejmě si nezapomeňte něco přát, když budete vidět padat „hvězdu“! Říká se, že toto přání nesmí člověk nikomu říkat a musí si ho nechat pro sebe - jenom tehdy se mu totiž splní!

Článek pro vás připravila kartářka Jasmína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »