Reklama
 
Reklama
Reklama

Pálení čarodějnic v Irsku

Zatímco my máme takzvané pálení čarodějnic, neo-pohané na severní polokouli oslaví v sobotu večer jarní slavnost Beltane, věnovanou vítání hojnosti v nadcházejícím keltském roce. Beltane je jeden z osmi svátků či "sabatů" v pohanském kalendáři.

Pálení čarodějnic v Irsku (obrázek)

25. 4. 2022 –  Zatímco první květen je velmi úzce spojen s láskou a mileneckými aférkami, předchází mu svátek, který sdružuje přátele a rodiny užívající si ohně a tradiční májky. Pro ty, kterým svátek Beltane nic neříká, tu máme tři důležité věci, které byste o tomto pohanském festivalu měli vědět.

Keltské dějiny

Beltane, někdy také psáno Beltine nebo Beltaine, pochází z keltské slova znamenajícího "ohně Bel,", které odkazovalo na keltské sluneční božstvo. Keltové slavili blížící se léto rituály, které uctívaly plodnost a otevřené pastviny. Historické záznamy popisují zvyk, hnát dobytek mezi dvěma ohni během rituálu, který měl magicky chránit dobytek, jenž byl posléze vyveden na pastvu, před onemocněním. Tento zvyk byl pozorován v Irsku ještě v 19. století. Svátek je veřejně slaven také ve Skotsku a zůstává důležitou součástí lidových tradic obou zemí. Každoroční Festival ohňů v Edinburghu je jednou z nejznámějších oslav Beltane a láká lidi z celého světa na slavnost, které sice nemá náboženský charakter, ale má připomenout dávné tradice této země.

Význam ohně

Oheň je pro svátek Beltane jeden z nejvýraznějších znaků, protože je tradičně spojen s očištěním a obnovou. Proto jsou rituály svátku Beltane spojeny s ohni, přes něž lidé skákali, protože věřili, že jim to přinese štěstí a plodnost. Dnes mnoho moderních pohanů v této tradici pokračuje a staví velké ohně, protože oheň je významným symbolem stmelování komunity. Kolem ohně se totiž již od pravěku lidé shromažďují a vyprávějí příběhy nebo hrají, zpívají a tančí.

Další rituály

Spolu s ohni patří mezi moderní pohanské zvyky na svátek Beltane také tanec kolem májky, na niž jsou uvázány stuhy. Slavnostní lidový tanec kolem sloupu ověšeného stuhami stuhy není výlučně spojen s Beltane a na 1. května se s ním můžeme setkat po celé Evropě, včetně Čech a Moravy. Beltane je také čas výsadby zeleně, na počest plodnosti a hojnosti. Jsou s ní spojeny především tyto stromy: topol, dub a hloh.

Protože je Beltane svátkem hojnosti a úrody, někteří potomci Keltů obdarovávají staré a nemocné lidi košíky s květinami a dalšími drobnostmi. A to vůbec není špatný zvyk. Možná bychom si na ně mohli ve víru čarodějnického veselí vzpomenout i my.

Článek pro vás připravila kartářka Květa.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jahodový úplněk ve Střelci Jahodový úplněk ve Střelci

4. června v 5: 41 dosáhne plnosti Luna ve Střelci. Je to indiánský Jahodový úplněk, nejspíš...

Celý článek »