Reklama
 
Reklama
Reklama

Pátek třináctého - musíme se bát?

V tomto roce nám přichází naštěstí jenom jeden, a to hned tento pátek 13.5.2022. Jak vy prožíváte toto nechvalně známé datum? Zjistěte, jakou má pátek 13. historii.

Pátek třináctého - musíme se bát? (obrázek)

11. 5. 2022 –  Ačkoli pověry v dnešní západní kultuře ztrácí na své síle, a znamenají pro nás spíše důvod k vykládání vtipů. Žije mezi námi mnoho lidí, kteří trpí strachem z čísla třináct nebo přímo strachem z pátku třináctého, a cítí se ohroženi pověrami o pověstném neštěstí spojeném s tímto datem.

Původ rčení, že je pátek spojen s neštěstím, není zcela známý - některé teorie vedou k významných křesťanským tradicím, které se konaly v pátek, jako například ukřižování Krista; jablko utržené Evou v biblické Rajské zahradě, a nabídnuté Adamovi; začátek Velké povodně nebo Babylonské zmatení jazyků. Dokonce i slavný spisovatel Chaucer, žijící ve 14. stolení, uvedl ve svých Canteburských povídkách, že pátek je den, kdy se dějí nešťastné události („..neštěstí se stalo v pátek...“). Ovšem zvěsti o pátku jako smolném dni jako takové se začali objevovat až v západní literatuře 17. století.

V pátek raději ne!

Od 19. století byl pátek zmiňován jako den, kdy je dobré nevykonávat důležité činnosti od uzavírání smluv až po lékařské zákroky. Pátek byl považován za den, kdy není vhodné cokoli nového začínat, lépe práci přerušit a pokračovat až další den, a v pátek se raději do ničeho nepouštět:

• Výjezd na dlouhou plavbu: „Mnoho pověrčivých námořníků tvrdilo, že plavba zahájena v pátek je odsouzena ke jisté zkáze.“ (1823)
• Zrození dítěte: „Dítěti narozenému v pátek je souzeno neštěstí.“ (1846)
• Svatba: „Páry oddané v pátek budou žít život plný hádek.“ (1879)
• Vyléčení se z nemocí: „Jste-li nemocní, nevstávejte z postele v pátek.“ (1923)
• Nové zprávy: „Zaslechnete-li nějakou zprávu v pátek, přibude vám na tváři další vráska, ale budete žít o rok déle.“ (1883)
• Stěhování: „Na místě, kam se nastěhujete v pátek, nebudete žít dlouho.“ (1982)
• Start nového zaměstnání: „Sloužící, kteří nastoupí do služby v pátek, brzy odejdou.“ (1923)

Věřit nebo ne?

Fakt, že pátek samotný je považován za nešťastný den, spojený se skutečností, že i číslo třináct není dle veřejného mínění právě šťastné, nabádá k domněnkám, že pověra obklopující datum pátek třináctého musí sahat do dávné historie. Ovšem není tomu tak. Víra, že pátek třináctého je den, kdy podle Murphyho zákonů všechno skončí nešťastně, se stala fenoménem až v 20. století. První novinové zmínky o tomto datu, jako dni spojeném se smůlou, se objevily v USA v roce 1908.

Později dokonce docházelo k pokusům vymýtit tuto pověru z lidských vědomí. Objevili se dokonce i nabídky pořádání svatebních obřadů v tento den zcela zdarma. Dnes, jak již bylo uvedeno na začátku textu, mezi námi existují tací, kteří v pověru pátku třináctého věří, i tací, kdo o tomto datu nanejvýš zavtipkují. Faktem ovšem zůstává, že dnes dostanete v pátek třináctého zdarma tak maximálně kávu v restauraci, a to pouze při útratě dosahující astronomických výšin....

Článek pro vás připravila numeroložka Rozárka.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Panny Slunce vstupuje do znamení Panny

První závan podzimu přichází spolu se znamením Panny 23. srpna 2022 v 5:17. Připravte se na to, co nám...

Celý článek »