Reklama
 
Reklama
Reklama

Perseidy – letní padající hvězdy

Horké letní noci kolem 12. srpna každoročně patří padajícím hvězdám. Kdy a jak pozorovat Perseidy?

Perseidy – letní padající hvězdy (obrázek)

19. 7. 2021 –  Baví vás pozorovat nebeské divadlo padajících „hvězd“? Tedy přesněji řečeno - meteoritů, protože ve skutečnosti to nejsou hvězdy, ale jen malé kamínky, které ovšem vytváří působivý efekt, jako kdyby skutečně padala hvězda. Pro všechny milovníky astronomického pozorování jsou noci těsně před polovinou srpna hotovým svátkem. Právě touto dobou totiž k Zemi přilétá nejintenzivnější a nejkrásnější meteorický roj v celém roce - jmenuje se Perseidy.

Za svůj název vděčí Perseidy souhvězdí Persea, z něhož na obloze zdánlivě vylétají. Perseus byl postavou z antické řecké mytologie a synem nejvyššího boha Dia. Znát ho můžete ze známého příběhu o tom, jak zachránil před obětováním mořské příšeře princeznu Andromedu, kterou si par vzal za manželku. Památka na tuto legendu je i na obloze, protože kromě souhvězdí Persea známe také souhvězdí Andromedy.

Romantické letní noci

Meteorický roj Perseidy je mimořádně bohatý, a v době, když vrcholí, můžeme často pozorovat více než stovku padajících „hvězd“ za hodinu! A to už stojí za astronomickou vycházku do přírody - mimo pouliční osvětlení a další světelné znečištění. Navíc když teplé letní noci přímo vybízí k romantice!

Perseidy lze pozorovat od 17. července až do 24. srpna, tedy celkem dlouho - společnost nám na obloze dělají víc než polovinu letních prázdnin! Nicméně, jejich výrazné maximum přichází mezi 11. a 13. srpnem, a právě tehdy se nejlépe vyplatí jít se na ně podívat!

Perseidám se lidově říká také „slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna. Ten tradičně a podle pranostik znamenal závěr vrcholného léta a nástup léta pozdního, kdy u ve vzduchu začíná být cítit podzim. Proto se taky říká „Svatý Vavřinec - první podzimec“.

Ideální podmínky pro pozorování

Odkud se vlastně Perseidy vzaly? Hvězdy to nejsou, jak již víme - stejně jako u jiných meteorických rojů se jedná o pásmo kamenných a prachových částic, se kterým se Země pravidelně každý rok na své oběžné dráze setkává. Meteorické roje lze většinou vystopovat jako shluk částic, které se kdysi oddělily od některé komety. V případě Perseidů se jedná o kometu jménem 109P Swift-Tuttle. I když to zní samozřejmě méně romanticky než antická legenda o Perseovi!

Velkou romantiku ovšem slibují letošní ideální pozorovací podmínky! Maximum Perseid bude krátce po novoluní, které nastává 8. srpna 2021 v 15:49. To znamená, že si můžete užít stovky padajících hvězd, aniž by vás při jejich pozorování rušilo jasné světlo Měsíce!

Tak si sbalte deku, svetr, baterku a do kapsy pár tajných přání, a můžete vyrazit!

Článek pro vás připravila astroložka Rachel.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Panny Slunce vstupuje do znamení Panny

První závan podzimu přichází spolu se znamením Panny 23. srpna 2022 v 5:17. Připravte se na to, co nám...

Celý článek »