Reklama
 
Reklama
Reklama

Perseidy – letní padající hvězdy

Jako každý rok v tomto čase, i letos k nám přilétají meteority Perseidy. Jejich pozorování však letos zkomplikuje Měsíc!

Perseidy – letní padající hvězdy (obrázek)

25. 7. 2022 –  Meteorický roj Perseidy nás přilétá potěšit vždy o letních prázdninách koncem července a v srpnu. Přesněji se jeho aktivita datuje do období mezi 17. červencem a 24. srpnem, tedy po relativně dlouhou část léta. Svůj výrazný vrchol však Perseidy zaznamenají kolem 12. srpna.

Komplikace s úplňkem

Pokud se však těšíte na tradiční pozorování stovek padajících hvězd za rok, musíme vás letos trošku zklamat. Vrchol aktivity Perseid totiž spadá akorát přesně na úplněk, který nastane 12. srpna brzy ráno ve 3:35.

Úplňkový Měsíc vždy září na obloze po celou noc jasným světlem, při kterém svit hvězd téměř úplně zaniká. Úplňková Luna vychází zároveň se západem Slunce a zapadá až s jeho východem, takže zhruba tři noci nejblíž k úplňku prostě úplná tma nikdy není - ani na chvilku, ani večer, ani k ránu! Pozorovatelé hvězd mají smůlu a z meteorického divadla na vrcholu Perseid tedy uvidíme pouze ty nejjasnější kousky. Tedy pouze zlomek z jejich celkového počtu, který můžeme pozorovat po jiné roky a počítá se v řadách stovek za noc!

Příležitost k pozorování

Pokud tedy toužíte po pozorování padajících hvězd, zaměřte se spíš na dny, které jsou od samotného 12. srpna tak zhruba týden vzdáleny oběma směry. Začátkem srpna bude dorůstající Luna svítit jen v první polovině noci, k ránu si užijete po jejím západu černou oblohu a hvězdy. Po polovině srpna zas couvající Luna vyjde až uprostřed noci, takže si můžete vychutnat tmavé hvězdnaté večery. Padajících hvězd bude tehdy sice méně, ale máte větší šanci je skutečně vidět!

A samozřejmě, za pozorováním musíte vyrazit ven do přírody, daleko od pouličních lamp a světelného znečištění typického pro města. Ať uvidíte navzdory potížím s úplňkem alespoň něco! Ale naštěstí teplé letní noci k takovému výletu přímo vybízí!

První hvězdní poslové podzimu

Perseidy mají své jméno podle souhvězdí Perseus, z něhož na obloze zdánlivě jakoby vylétaly. Tomu se odborně říká, že mají v tomto souhvězdí radiant. Ve skutečnosti však tyto meteority pochází z komety nesoucí jméno 109P/Swift-Tuttle.

Tento letní meteorický roj je nejoblíbenější v celém roce a lidově se mu říká „slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna, pár dní před maximem padajících hvězd. To mimochodem dosahuje počtů přes stovku meteoritů za hodinu. V některých bohatších letech v minulosti dokonce až 300. Svatý Vavřinec podle lidových pranostik označuje první závan podzimu.

Tak rychle běžte ven, ať si to léto ještě užijete, než skončí! A nezapomeňte si připravit do zásoby svá tajná přání, až bude padat hvězda!

Článek pro vás připravila kartářka Berta.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Panny Slunce vstupuje do znamení Panny

První závan podzimu přichází spolu se znamením Panny 23. srpna 2022 v 5:17. Připravte se na to, co nám...

Celý článek »