Reklama
 
Reklama
Reklama

Podzimní rovnodennost

Léto se končí a Slunce vstupuje do Vah, když je den stejně dlouhý jako noc.

Podzimní rovnodennost (obrázek)

20. 9. 2021 –  Podzimní rovnodennost má svůj název podle toho, že právě teď je světlo a tma na Zemi v dokonalé rovnováze a světlá část dne má stejnou délku jako noc. Zajímavostí je, že toto platí po celé zeměkouli - až na to, že na jižní polokouli teď oslavují příchod jara! A v okolí rovníku v Africe a Jižní Americe si lidé možná ani nic zvláštního nevšimnou, protože tam na rozdíl od jiných míst na Zemi mají den a noc stejně dlouhé po celý rok!

U nás v mírném pásmu severní polokoule však podzimní rovnodennost znamená, že světlo předává žezlo tmě. Od nynějška budou již noci delší než dny. A to znamená neúprosný nástup podzimu! Bod zlomu a moment rovnodennosti nastane letos 22. září 2021 a na hodinkách bude hezký čas 21:21!

Váhy bilancují letošní rok

O podzimní rovnodennosti opouští Slunce po jednom měsíci znamení Panny, a na další měsíc vstupuje do Vah. Jak už název tohoto znamení napovídá, je čas zvažování a bilancování. V přírodě se právě teď pomalu končí sezona, a taky pro zemědělce nastává čas úrody. Končí se tedy světlá a aktivnější část roku, od jara až do podzimu, a nám již začíná být jasné, co přinesla a jaké byly její plody. To platí nejen pro zahrádkáře, ale pro každého z nás v přeneseném slova smyslu. Je čas ohlédnout se za jarem a létem a popřemýšlet o tom, co přinesly - ať už ve vaší práci, vztazích nebo osobních zážitcích a zkušenostech.

Rituál poděkování za úrodu

Pokud máte zahrádku, můžete si také udělat malý podzimní rituál poděkování za úrodu. Svátky koloběhu roku, tedy slunovraty a rovnodennosti, se odedávna tradičně spojovaly s pálením ohňů. Nachystejte si ohniště a kolem něj rozložte do kruhu ovoce a zeleninu z vlastní úrody - nějak hezky, podle barev, můžete si s tím vyhrát a vyskládat z plodů i různé ornamenty a doplnit prvním barevným listím. Pokud nemůžete dělat oheň, nahraďte jej svíčkami nebo lampionem. Kolem ohýnku si pak dopřejte hodování a můžete si také popovídat o tom, co pro vás bylo z tohoto jara a léta nejdůležitější. Samozřejmě, podobný rituál si můžete udělat i doma se svíčkou a úrodou nasbíranou venku v přírodě - třeba divoká jablíčka, houby, lesní plody a podobně.

Nadcházející měsíc ve Váhách patří k velmi příjemným obdobím v roce. Váhy totiž přinášejí harmonii, soulad, porozumění a dobré vztahy mezi lidmi. Proto přichází ideální doba užít si ještě poslední teplé dny v krásné a uvolněné odpočinkové atmosféře.

Tak co, těšíte se na podzimní romantiku?

Článek pro vás připravila astroložka Pavlína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

5 děsivých tajemství o Halloweenu 5 děsivých tajemství o Halloweenu

Halloween - anglosaský svátek, který si urputně dobíjí své místo i u nás. Místo Dušiček tak spousta...

Celý článek »