Reklama
 
Reklama
Reklama

Podzimní věštění nejen z počasí

Čeká nás dlouhá a krutá zima? Nebo přijde brzy jaro? A jaký bude příští rok? Zkuste i vy najít odpověď věštěním z přírodních jevů!

Podzimní věštění nejen z počasí (obrázek)

8. 11. 2021 –  Podzimní dny jsou romantické a kouzelné, ale mají v sobě závan smutku - vždyť se neodvratně blíží zlověstná zima. Naši dávní předkové to měli v zimě ještě mnohem těžší než my, bez všech moderních vymožeností. A tak samozřejmě chtěli vědět, jestli se musí připravit na dlouhou a tuhou zimu, nebo se mohou těšit, že bude jen mírná a brzy skončí.

Lidé brzy přišli na to, že pozorné sledování přírody jim může ledasco prozradit. Zákonitosti o počasí se nám díky tomu dochovaly v pranostikách, dlouholetá pozorování přírody a okolí v celé řadě pověr. Každý region má ty svoje, protože přece jen roční koloběh počasí je trochu jiný, když žijete na Šumavě nebo na jižní Moravě. Určitě nějaké „vaše“ znáte od svých babiček a prababiček. Zkusíte si vzpomenout? Jiné jsou zas rozšířeny všude.

Všímejte si rostliny a zvířata

Znáte třeba pověru o slupkách na cibuli? Pokud jich má cibule hodně, lze čekat tuhou a dlouhou zimu. Podobná pověra existuje o zelí, čím tužší a nahuštěnější listy v hlávce, tím bude krutější zima. Ale pozor, samozřejmě si musíte všímat cibuli nebo zelí od místních farmářů nebo z vlastní zahrady. Cibule ze supermarketu vypěstovaná kdovíkde vám o nadcházející zimě neřekne zhola nic! Tyto „zeleninové“ pověry mají svůj logický základ, hustšími listy nebo silnějšími slupkami si totiž rostliny chrání své citlivější přezimující části.

Taky zvířata vidí do budoucna lépe než my lidé, a tak se vyplatí všímat si jejich chování. Když máte domácí zvířata, které nejsou v bytě, ale venku, všímejte si jejich zimní srst. Pokud začnou měnit srst dřív než jiné roky a jejich zimní kožíšek je o něco huňatější než obvykle, věští to mrazivou zimu. Samozřejmě, vaší bytové kočičce je jedno, jaká bude zima, když si může sednout na topení, ale na venkovní kočce, hlídacím pejskovi nebo pokud chodíte třeba ke koním, si to všimnout můžete.

Dřívější odlet vlaštovek a jiných tažných ptáků taky věští tuhou zimu. A pokud přiletí dřív přezimující havrani, pak již odzvonilo naději na teplý zbytek podzimu. Před pořádně krutou zimou si mravenci staví větší mraveniště a na stromech a keřích bývá více plodů, hlavně na šípcích. Hodně hub taky věští tuhou zimu.

Listopadové pranostiky

„Den Všech svatých je poslední, který léto zahání,“ praví pranostika, a touto dobou se tedy začíná chladná část roku se vším všudy. Po Dušičkách se začínalo magické období přechodu z podzimu do zimy. Ať už 11. listopadu přijel Martin na bílém koni nebo nikoliv, zimu věštily opět i rostliny, třeba listí na stromech: „Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.“ Pokud zima začne brzo, pak se ještě oteplí: „Studený listopad - zelený leden.“ Ale zároveň platí, že „Jaký listopad, takový březen.“ A pokud byly ještě v listopadu bouřky, věštilo to prý úrodný rok.

Spousta pranostik a věšteckých praktik se týká jednotlivých dnů na sklonku podzimu. Svatý Martin (11. listopad), Kateřina (25. listopad), Ondřej (30. listopad) jsou nejznámější magické dny. „Martin a Kateřina na blátě - Vánoce na ledě,“ a platí to i opačně. A zde již začínají pranostiky vidět až do dalšího léta: „Půjde-li husa na Martina po ledě, příští rok dlouhé léto bude.“ Po Kateřině už se začíná opravdová zima: „Svatá Kateřina prádlo máchá a svatá Barbora (4.prosinec) je škrobí,“ tedy během, něco víc než týdne, začne místo plískanice hezky mrznout. Tedy, alespoň to bylo zvykem, než přišla klimatická změna.

Svatý Ondřej byl jedním z nejmagičtějších dnů v roce. A pokud už byl mrazivý, značilo to, že zima jen tak hned neskončí: „Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.“ Když naopak prší, věští to úrodný rok před námi: „Má-li Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hodně ovoce.“ Ondřej již patří k adventu, a v tento den se věštilo podobně jako na Vánoce, třeba pomocí lití olova. A taky se říká, že co se vám bude na Ondřeje zdát, to se vám jistě splní. Tak ať se vám zdá něco hezkého!

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Přečtěte si svůj HOROSKOP na rok 2022 Přečtěte si svůj HOROSKOP na rok 2022

Chcete vědět, co vás čeká? Zda potkáte svou lásku, zlepšíte si svou finanční situaci, co se stane?...

Celý článek »