Reklama
 
Reklama
Reklama

Polibek s kouzelnou mocí

Jak praví stará lidová moudrost, každá žena by měla být políbena pod rozkvetlou třešní, aby neuschla. Jak to naši předci, kteří tuto pranostiku vymysleli, měli přesně odpozorováno, dnes již těžko dohledáme, ale většinou tím bývá míněno, že by ženy čekal těžký rok bez kvetoucí krásy a vřelých nápadníků, kteří by ji dovedli hýčkat.

Polibek s kouzelnou mocí (obrázek)

28. 4. 2021 –  Co bychom ale mohli říci o původu této pověry? Spojení líbání a rozkvetlých stromů mohlo souviset s plodností, a jak se nechala kdysi slyšet jistá etnografka, překvapivě se nemusí jednat o tradici z venkova, ale tradici městskou.

Výmluva před rodiči

Přestože se k Filipojakubské noci a prvnímu májovému dni vážou tradice staré několik století, kdy například za časů Keltů milenci odcházeli na milostnou zkušenou do lesů, právě líbání pod stromy bývá datováno jen zhruba sto let zpátky. A není vyloučeno, že za vším stojí Karel Hynek Mácha a oblíbenost pražského Petřína zamilovanými dvojicemi, které potřebovali nějakou záštitu pro generaci o něco starší, která nad jejich uvolněnými mravy zvedala kárně prst.

Jen třešeň to nemusí být

Ať tak či onak, zrodila se krásná tradice líbání pod rozkvetlými stromy. A pozor, pánové, nemusí to být jenom třešeň. Povolen je jakýkoliv kvetoucí strom, který se vyznačuje pěkný zákoutím, kde se netvoří fronta, dostatečným množstvím květů kvůli atmosféře, a hlavně kvůli kterému nemusíte podniknout rekord v pěší turistice.

A jak dodat polibku na nenucenosti? Zvláště pokud to bude polibek mezi vámi třeba první a zatím jste pouze přátelé, známí nebo ještě třeba skoro neznámí? Vyrazte spolu alibisticky na prvomájovou procházku, nebo se čirou náhodou potkejte někde venku, pak už stačí jenom využít kouzla některého z kvetoucích stromů, jež budete míjet, a příležitost je hotova.

Ostatně, málokterá zástupkyně něžného pohlaví neuslyší na onu starou lidovou tradici a příležitost, která obvykle dělá zloděje. Kámen úrazů ovšem může být, pokud má dotyčná již v zásobě někoho jiného, kdo se tohoto úkolu zhostí, nebo již zhostil. Ale pak se nabízejí ještě novodobé tradice.

Líbání zdar

K novodobým tradicím patří různé akce v počtu líbajících se dvojic, které se snaží atakovat rekordy. Zkuste svou prvomájovou známost pozvat na nějakou z těchto akcí a vedle plnění lidových tradic apelovat i na sportovního ducha či zápis do knihy rekordů (pokud se u vás nikde, podobné akce nekonají, buď si udělejte výlet, nebo zkuste nějakou založit sami). A nezapomeňte, první máj je lásky čas.

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Spiritualita Spiritualita

Už jste určitě někdy slyšeli o tom, že lidi obklopuje zvláštní aura. Co je tím slovem vlastně myšleno...

Celý článek »