Reklama
 
Reklama
Reklama

Polostínové zatmění Měsíce

10. ledna 2020 večer můžeme pozorovat jediné zatmění Měsíce v tomto roce - nebude úplné, ale i tak velmi vzácné!

Polostínové zatmění Měsíce (obrázek)

8. 1. 2020 –  Chudé roky 2020 a 2021

Uplynulý rok 2019 nás potěšil bohatou nadílkou hned dvou krásně pozorovatelných zatmění, v lednu jsme si užili úplné zatmění Měsíce a v červenci velmi efektní a dobře pozorovatelné částeční. O roce 2020 bohužel nelze říct, že by nám v tomto ohledu přál. Jediné zatmění, které budeme z území České republiky moct v tomto roce pozorovat, nastane již v lednu - a od krásy těch loňských bude mít hodně daleko! Bude totiž jenom polostínové. I tak se ho však vyplatí pozorovat! Pak totiž bude následovat hodně dlouhá pauza. V roce 2021 nespatříme vůbec žádné zatmění Měsíce, a na to další si budeme muset počkat až do 16. května 2022!

Co je to polostínové zatmění

Polostínové zatmění znamená, že Měsíc nebude zcela zakrytý stínem Země v žádné své části - na rozdíl od částečného zatmění, kdy je alespoň některá část Luny zcela ukryta v zemském stínu, Měsíc prochází pouze polostínem. K tomu, aby k jakémukoliv měsíčnímu zatmění došlo, je potřeba, aby za úplňku byl Měsíc, Země a Slunce přesně v jedné linii. A to se nestává pokaždé. Při úplném zatmění je tato linie tří těles zcela přesná, zatímco při polostínovém, jako bude toto nadcházející, Země není úplně na chlup přesně mezi Sluncem a Lunou, a tak vrhá na Měsíc jen okrajovou, ne úplně tmavou část svého stínu. Ale i tak je to zajímavá podívaná, kterou se vyplatí si nenechat ujít!

A jak takové polostínové zatmění vlastně vypadá? Abyste si ho všimli, budete muset malinko zbystřit zrak - není totiž zas tolik výrazné! Kdo se však bude na Lunu dívat pozorně, tomu jistě neunikne, že Měsíc v úplňku ve své části trochu ztmavne! A dobrá zpráva je, že tento úkaz můžete pozorovat i volnýma očima - nepotřebujete dalekohled, i když s ním je to samozřejmě lepší! Stačí se vzdálit od dosahu pouličního osvětlení a pozorně hledět na Měsíc!

Maximum po 8 hodině večer

Polostínové zatmění nastane 10. ledna ve večerních hodinách - začátek připadá na 18:07 a konec na 22:12. Vrchol zatmění bude ve 20:10, a kolem této doby se také nejvíce vyplatí zaměřit zrak k nebi. Protože je polostínová fáze spíš nenápadná a vyžaduje si pozorné oko, na úplném začátku a konci bude prakticky nepozorovatelná, ale na jejím vrcholu si jistě povšimnete, že ten úplněk je najednou jakýsi jinačí! Toto zatmění ovšem nebude mít velký rozsah - i v maximální fázi bude polostín zakrývat pouze 12 procent plochy Měsíce, a to konkrétně v jeho spodní části. Zbytek bude zářit svým obvyklým úplňkovým jasem!

Energie úplňku a zatmění

I kdyby toto polostínové zatmění vašemu oku uniklo, ať už ve stínu silného pouličního osvětlení nebo pod mrakem, jeho energetické působení vám nejspíš neunikne! Úplněk je vždy velmi mocná měsíční fáze, která zintenzivňuje naše prožívání a přináší zvýšenou aktivitu a neklid, ale zatmění jakéhokoliv typu tuto sílu ještě násobí. Samozřejmě úplné zatmění ze všeho nejvíce!

Zatmění Měsíce působí jako urychlovač karmy, takže můžete čekat, že se události a děje zrychlí a osud vám přinese něco nového a intenzivního. Je to zároveň jedinečná příležitost posunout se kupředu, protože to, co by jindy trvalo mnohem déle, se může teď stát mnohem snáz a rychleji a otevřou se vám nové duchovní cesty! Nejintenzivněji budou magické síly zatmění a úplňku působit na všechny Raky a Kozorohy. Slunce se totiž teď nachází v Korozohu, a úplňková Luna naopak v protilehlém Raku. Témata, která se vám budou otevírat, se tedy budou v račím duchu týkat především domova, rodiny, lásky, pocitů a emocí!

Článek pro vás připravila kartářka Ludmila.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Hledání partnera podle znamení Hledání partnera podle znamení

Zkoušeli jste si někdy hledat partnera podle horoskopu? Je to dobrý nápad? Seznamka podle...

Celý článek »