Reklama
 
Reklama
Reklama

Přírodní duchové starých Slovanů

Naši dávní předkové věděli, že v lesích, řekách, na loukách a v jezerech žije celá řada neviditelných bytostí, které nám mohou pomáhat i škodit. Seznamte se s nimi!

Přírodní duchové starých Slovanů (obrázek)

3. 8. 2022 –  Víly, rusalky, vodník, polednice, domovik, bludičky nebo lešij - to jsou jména některých přírodních bytostí, které podle starých lidových pověr obývají naši přírodu a krajinu, a někdy dokonce i naše příbytky. Již od dob starých Slovanů lidé tyto bytosti znají, komunikují s nimi, ctí si je nebo se jich obávají.

Jsou to nevyzpytatelná stvoření, která lidem někdy velkoryse pomáhají, mohou nám třeba ukázat skryté poklady, a jindy nám zas škodolibě komplikují život. Proto stojí za to udržovat s nimi dobré vztahy a vědět, co od nich můžete čekat!

Nenechejte se utančit!

Víly a rusalky vypadají jako mladé krásné dívky a mají ve zvyku tančit a bavit se společně nejen za teplých letních večerů. Zatímco víly můžete potkat na loukách, rusalky sídlí v blízkosti vod, u řek a potoků. Všechny tyto krasavice mohou být nebezpečné hlavně nezkušeným mládencům, protože mají ve zvyku takové nešťastníky vyzvat k tanci a už nikdy je z kola nepustit, ale utančit je až k smrti! Nenechejte si od nich pobláznit hlavu!

U vody je kromě rusalek dobré mít se na pozoru taky před vodníkem, jehož nevyzpytatelnost dobře známe z pohádek. Tento ochránce rybníků a vodních ploch si podle pověstí zavírá duše utonulých do hrníčků, tak pozor na něj! Raději nelezte do vody, když nejste dobří plavci!

Jak nezabloudit v lese

Když jdete na procházku do lesa, může tam na vás čekat lešij. Stejně jako vodník, ani lešij není zlý, ale je to ochránce lesů a divokých zvířat. V každém lese žije nějaký. Nepozorným poutníkům však může lešij pořádně pomotat cestu a nechat je zabloudit. Když se takhle v lese ztratíte, proti působení lešije prý pomáhá otočit si oblečení naruby nebo si vzít boty naopak!

A když vás v lese nedopatřením zastihne tma, pak si dejte velký pozor na bludičky. Tyto bytosti vám budou ukazovat drobná světýlka v naději, že někde v dálce vidíte stavění, ale je to přelud! Místo toho se budete donekonečna točit v kruzích. Raději si tato světýlka vůbec nevšímejte a koukejte sledovat GPS!

Na poli i v domě

Pokud se chystáte pracovat v létě na poli či na zahradě, jako bylo kdysi každodenním úkolem, pak nezapomeňte na polednici. Tato ženská bytost, která vypadá trošku jako bílá paní, si totiž pohlídá, jestli nepřepínáte své síly. Zjevuje se v poledne, a to si musíte dát pořádnou dlouhou obědní pauzu, protože jinak si vás polednice sebere. Nebo možná taky jinými slovy dostanete úpal!

A nakonec, víte, že neviditelné bytosti máte i ve svém domě? Tentokrát naštěstí s funkcí ochránce. Těžko říct, jestli domácí skřítek domovik žije i v panelákových bytech, ale v chalupě na vesnici ho máte určitě. A když mu občas odeberete do misky trochu vašeho jídla a dáte na okno nebo na pec, budete mít jeho přízeň a vašemu domu se bude vyhýbat všechno špatné!

Článek pro vás připravila kartářka Lea.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jahodový úplněk ve Střelci Jahodový úplněk ve Střelci

4. června v 5: 41 dosáhne plnosti Luna ve Střelci. Je to indiánský Jahodový úplněk, nejspíš...

Celý článek »