Reklama
 
Reklama
Reklama

Sebepřijetí a sebeláska

Máte se rádi takoví, jací jste? Jednoduchá otázka - složitější odpověď, a ještě těžší úkol!

Sebepřijetí a sebeláska (obrázek)

16. 11. 2020 –  Mít se rád není snadné

Poslední dobou se hodně mluví o tom, jak moc důležitá je pro šťastný a spokojený život sebeláska a jak velkou má moc. A mnozí z nás nad tím často jen tak mávnou rukou - to není můj problém, samozřejmě, že se mám ráda nebo rád, vždyť kdo by se neměl rád! Ale pozor, problémy s nedostatkem sebelásky zdaleka nejsou jen „výsadou“ lidí v hluboké depresi a na pokraji sebevraždy. Nemusíte se vůbec chtít podepsat po větu „nenávidím sám sebe“, a přitom možná trpíte nedostatkem sebelásky mnohem víc, než si myslíte!

Ruku na srdce, jak často se sami na sebe zlobíte? Jak často si něco vyčítáte, dáváte si za vinu něco, trápíte se, že jste něco pokazili, nebo se snažíte zdokonalit, protože „jste nemožní“? A přitom žijete ve víře, že přece samozřejmě máte rádi sami sebe. Jenomže sebeláska není jen o tom, že si občas dopřejete něco dobrého nebo hezkého a uděláte si radost, protože se přece máte rádi. Mnohem důležitější je její hlubší úroveň.

Jak dobře znáte sami sebe? A jak moc máte rádi toto vaše skutečné já? Tedy nikoliv to, jací byste chtěli být, jak byte rádi na své okolí působili nebo i sami před sebou vypadali, ale to, jací jste doopravdy. Samozřejmě, že i s vašimi slabšími stránkami - protože i z nich se mohou nakonec jednou vyklubat přednosti, nikdy nevíte! Ke skutečné sebelásce je důležité nesoudit a neodsuzovat žádnou část vašeho vlastního já!

Poznejte se a nezlobte se na sebe!

K tomu, aby člověk sám sebe skutečně poznal a přijmul, je důležité být upřímný sám k sobě. Přiznat si i to, co se vám zas až tolik nelíbí, třeba že jste občas líní, nešikovní nebo netrpěliví, nebo se někdy rozzlobíte, nebo cokoliv jiného. Nikdo z nás není superman a nikdo není v každé chvíli dokonalý, jako kdyby zrovna vyskočil z reklamy. Společnost nám klade vysokou laťku toho, co bychom měli zvládat a jací bychom měli být, ale nenechejte se tím oklamat. Neexistuje člověk, který by tyto nároky v každé chvíli splňoval - a pokud vám někdo tak připadá, znamená to jediné, že ho buď málo znáte, nebo své slabší stránky opravdu šikovně skrývá před okolím!

Když budete znát sami sebe se vším všudy a hezky si přiznáte i to, co se vám nelíbí, je čas na další krok - přijmout a akceptovat všechno, co k vám patří! Mít se rád bez podmínek, bez výhrad. Myslet si o sobě dobré věci bez ohledu na to, že se vám některé vaše vlastnosti zas až tolik nelíbí. Ale skutečně vám vadí? Nebo vám jen někdo řekl, že by vám měly vadit?

Kdo ovlivnil, co si o sobě myslíte?

Náš obraz sebe sama je od útlého dětství formován různými autoritami - rodinou, školou, společností, později v práci nebo v partnerských vztazích. Všude tam jste si jistě vyslechli za svůj život kritiky víc než dost, někdy více, někdy méně konstruktivní. Člověk na sobě dokáže některé věci změnit, když opravdu chce, ale některé vlastnosti jsou zkrátka vaší součástí a nezbavíte se jich - a pravděpodobně někde v hloubi své duše ani nechcete. Jen vám někdo v minulosti vsugeroval, že jsou to špatné vlastnosti - možná jste byli moc živé dítě, možná naopak příliš zakřiknutí či přecitlivělí, možná vám některé věci šly pomaleji, možná máte kila navíc. Ale vám samotným to nevadí - takoví prostě jste!

A pokud vy sami přijmete sebe samotné se vším všudy, stane se téměř až zázrak - vaše nové sebevědomí a sebejistota způsobí, že i ostatní začnou přijímat tyto vaše vlastnosti a přestanou jim vadit. Když si zkrátka budete stát za tím, že toto jste vy, a mít se takhle rádi, bude z vás tato energie vyzařovat do okolí pozitivní sílou, a způsobí, že vás vaše okolí taky akceptuje. Už jste přece dospělí, nejste malé děti, abyste se nechali znejistit, jestli děláte věci dobře nebo ne. Pokud to vychází z vašeho nitra, z vaší duše, pak je to správné, a je potřeba to přijmout. A naučit se milovat!

Ano, snadno se to říká, ale je to běh na delší trať. Přece jen, síla zvyku je síla zvyku, a odbourat negativní myšlení a přílišnou sebekritiku není jen tak. Ale začít můžete právě teď!

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Tajemství svatého Mikuláše Tajemství svatého Mikuláše

Kdo by se netěšil na Mikuláše! Romantická postavička našeho dětství s čertem a andělem má zajímavou...

Celý článek »