Reklama
 
Reklama
Reklama

Svatojánská noc

Svatojánská noc je svátek, který se slaví v předvečer 24. června, což je svátek proroka ctnosti a pokání Jana Křtitele, jehož znamením je křest.

Svatojánská noc (obrázek)

20. 6. 2018 –  Na kopcích se pálí svatojánské ohně, které představují slunce, které má nejvíce síly v době letního slunovratu, což je 21. června. Letní slunovrat je původně pohanský svátek vítání slunce, které má v ten den největší sílu. Je tedy nejdelší den a nejkratší noc.

Svatojánská noc navazuje právě na svátek letního slunovratu. Na tuto noc se připravují i čarodějnice, které sbírají byliny a věnují se milostné magii, při které se dříve užíval také kořen mandragory, který má psychoaktivní účinky, ožívají nadpřirozené síly a otevírají se brány mezi světem zla a světem dobra. Provádějí se také různé rituály jako např. skákání přes oheň nebo házení věnců do vody. Pokud někdo tu noc nalezl zlaté kapradí, našel místo, kde se rozestoupí země a skály vydají poklady.

Z bylin se sbírá např. bazalka, černobýl, devětsil, divizna, třezalka, řebříček, kapradí, jitrocel, majoránka, máta a další bylinky.

Bazalka
je hojně využívána jako koření, používají se listy. Můžete je nasbírat a použít čerstvé nebo nasušit třeba na zimní období. Listy mají různou barvu a tím i různou vůni.

Černobýl se používá na trávení, problémy se žlučníkem nebo při nechutenství. Nedoporučuje se těhotným ženám ani k dlouhodobému léčení.

Devětsil
je bylinka širokého využití. Sbírá se oddenek a suší se při teplotě 40 stupňů C. Působí proti křečím nebo kašli, také dně, zácpě a dalším neduhům.

Divizna působí léčivě na průdušky, proti kašli, nachlazení a zánětům. Používá se květ divizny.

A tak bychom mohli pokračovat dál. Každá z bylinek je důležitá, ale raději žádnou z nich nepoužívejte dlouhodobě. A mezi sebou je střídejte.

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kolik váží lidská duše Kolik váží lidská duše

Co vlastně víme o duši? V antice i středověku se učenci hádali, zda je nesmrtelná, zda je hmotná a zda...

Celý článek »