Reklama
 
Reklama
Reklama

Svatojánská noc

Určitě jste již slyšeli o svatojánské noci - noc s datem 23.6. patří mezi ty nejmagičtější v roce! Předvečer svátku svatého Jana Křtitele (24. června) je opředen nespočetným množstvím lidových tradic a pověr! Říká se, že „Na svatého Jana otvírá se létu brána“.

Svatojánská noc (obrázek)

22. 6. 2022 –  Svatojánské vatry

Pradávné pohanské a čarodějnické tradice, vázající se k letnímu Slunovratu, byly sice překryty křesťanským svátkem, dosud však přežívají a mají pořád velkou sílu. U nás se tato tradice již tolik neudržuje, ale například v Lotyšsku nebo Litvě patří den svatého Jana mezi důležité svátky, které lidé běžně slaví. Pověstné jsou svatojánské vatry, ve kterých muselo tradičně hořet devět různých druhů dřeva. Přes tyto ohně se skákalo a tančilo se kolem nich. Kdo přeskočil posvátný oheň, zajistil si zdraví a sílu.

Očistnou funkci měly také obřadné koupele venku v přírodě - v některých slovanských zemích se oslavám letního Slunovratu říká starobylým jménem Kupalo, které souvisí s očistou vodou. Tato symbolika se později začala ztotožňovat s připomínkou na Jana Křtitele a křest.

Síla věštby

Tento den byl příznivý i pro věštění. Svatojánská noc však je především svátkem lásky a milenců. Typickou bylinkou milostné magie byla třezalka, která teď kvete a dívky si pletly věnce z lučních květů. Zamilované dvojice, ale i náhodně seznámené páry se v noci odebíraly do lesa plného létajících světlušek hledat pověstný (a podle všech zákonů biologie neexistující) květ kapradí, který prý kvete jenom teď a má magickou moc. Ten, kdo ho najde, porozumí řeči zvířat, získá štěstí a bohatství! Kdo utrhne čarovné kapradí, před tím se otevřou skály a objeví se truhlice plné zlata a drahocenné poklady, které země skrývá!

Článek pro vás připravila astroložka Ambra.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Panny Slunce vstupuje do znamení Panny

První závan podzimu přichází spolu se znamením Panny 23. srpna 2022 v 5:17. Připravte se na to, co nám...

Celý článek »