Reklama
 
Reklama
Reklama

Symboly smůly

Je třeba se jim vyhnout, aby se smůla vyhnula nám. Některé věci totiž nosí smůlu. Lidé odjakživa doufali, že pokud si štěstěnu nakloní a smůle se vyhnou, budou mít šťastný život. Kéž by to bylo tak jednoduché!

Symboly smůly (obrázek)

8. 6. 2022 –  Smůla se při práci se dřevem ošklivě lepila a nebylo možné se jí nijak zbavit, pronásledovala člověka a ulpívala na prstech, na vlasech a na oblečení. Stejně tak ševcovská smůla neboli pop, kterou se lepily svršky bot k podrážkám.

Smůla se tedy stala symbolem „smůly“ v širším slova smyslu, takže z původního lepu vzniklo slovo, které znamená hnusné a vleklé trable. A poté, obloukem, se vrátil přenesený význam k původnímu slovu, které, pokud se na vás v lese přilepí pryskyřice, může vést k posměškům ostatních: Hehe, budeš mít smůlu! Můžete jim odpovědět - nene, já budu mít žvýkačku! Opravdu, když pryskyřici žvýkáte aspoň půl hodiny, překonáte stádium hořké drobivosti, začne se chovat jako žvýkačka. To je vynález generací našich prababiček.

Rozbité zrcadlo

Zrcadla jsou prý magická, protože kromě podoby odráží také duši člověka. Pokud se tedy rozbije, je to ne den, ne rok, ale sedm let neštěstí. Duši prý trvá, než se zase spraví. Na to je jeden protilék: Dejte střípky ven na sluníčko, než je vyhodíte. Duše se z nich vrátí k vám a střepy budou zase jen střepy.

Černá kočka

Když prý vám černá šelmička přeběhne přes cestu, máte pak smůlu. Jsou mezi námi lidé, kteří by raději obešli toto místo a zašli si o pár kilometrů, než by nohou vkročili na přeběhnuté území. Tuto pověru zasela do lidských hlav středověká církev, takže jde vlastně o propagandu. Čarodějnice se poznala mimo jiné také podle toho, že využívá kočky ke špiclování sousedů a komunikaci se šéfem, tedy ďáblem. Kočky pak byly házeny na hranici spolu s ubohými čarodějkami. Tento cejch jim asi nikdo neodpáře, ale všichni majitelé černých koček říkají, že jim doma běhá Pupík nebo Mikeš přes cestu v jednom kuse, a nic.

Pátek třináctého

V pátek 13. října 1307 nařídil francouzský král Filip IV. Sličný zatknout, mučit a mnoha ohavnými způsoby také popravit příslušníky templářského řádu. Na mučidlech vynucené doznání se týkalo sodomie. Co to je, ať si případně každý zájemce vygooglí, my se červenáme. Rozhodně to byl vylhaný důvod a masová justiční vražda. Panovníci templáře 200 let podporovali, půjčovali si od nich peníze, posílali je chránit poutníky ve Svaté zemi a regulérně je nasazovali do bitev. Templáři měli vynikající bankovní systém a vzhledem ke svému cestování i něco jako bankomaty - skrýše, kde si poutník mohl vzít obnos za krytý úpis. Peníze musely být dobře schované a věděli o nich jen zasvěcení. Samozřejmě bylo otázkou času, kdy templářská peněnžní a informační síť začne mocipánům připadat nebezpečná. Takže je pozabíjeli. Ten konkrétní pátek byl tedy doopravdy smutný a strašný. Smolný však bude jen pro ty, kdo tomu věří.

Havran

Lépe řečeno jde o havraní zpěv, který, jak víte od E. A. Poea, se dá do slov přeložit jako „never more“. Havran byl už u starých indiánských kmenů bohem, který se pohybuje mezi tímto a oním světem a může nosit zprávy. Ovšem Indiáni jej ctili, kdežto bílý nemoudrý člověk se všeho zbytečně bojí. Jistě, je možné, že havran tuto schopnost má, však příroda je plná magie. A kdo je chytrý, bude ji ctít a bude havranův kamarád.

Vysypaná slánka

Sůl je mocná duchovní látka, která se používá při obřadech jak v církvích, tak i v magii. Jako s každou vzácnou věcí by s ní člověk neměl zacházet lehkovážně. Kruh ze soli vás například ochrání před přístupem zlých sil. Nemůžeme, pravda, žít navěky v solném kruhu, ale třeba do toho pověstného kohoutího zakokrhání to dáme a pak už se něco vymyslí. Právě kvůli pocitu „nactiutrhání“ soli, pokud ji člověk nerad vysype, vznikla tato pověra. Takže jí řekněte: „Milá soli, nerozsypal jsem tě schválně“ - a pěkně ji zase seberte do slánky. Berte to jako zkoušku trpělivosti.

Sýček

Volání sýčka zní jako „půjď, půjď, což si jistě ze staré češtiny umíte přeložit. Údajně tím volal na nejblíž bydlícího člověka, aby šel do záhrobí. Další takový s cejchem, který nám nic nedělá. No ano, je to strašidelné, pokud jste v noci na hřbitově nebo tak. Ale sýček tím volá počátkem léta na samice, protože se chce milovat. Tak vidíte, jak mu my lidé křivdíme. Lehněte si do trávy, pozorujte hvězdy a vychutnejte si jeho zpěv.

Mřížka kanálu

To je novodobá pověra, která se nehodí pro lidi ve městech. Zní takto: „Kdo šlápne na mřížku kanálu, bude mít smůlu.“ Pokud jste na venkově, možná zvládnete sem tam nějaký kanál přeskočit, ale buďte si jisti, že věřit tomuto pravidlu ve městě je fatální. Namožené kotníky, bolavá kolena, ulomené podpatky, a to je ještě to lepší ze všeho. Zajisté vznikla tato pověra z toho, že pod zemí se skrývá vše nečisté a zlé a není tam vidět. Mnohem horší by však bylo šlápnout například na kobru.

Moudří vědí, že myšlenka tvoří realitu. Nikoli ve smyslu, že tomu věříme. Opravdu v tom smyslu, že co máme v sobě ukotveno, to se děje. Klidně taky zagooglete, stojí to za to. My jsme tvůrci svého světa. Pojďme tvořit krásné myšlenky a uvidíte, jak se kolem vás stanou. Bůh/vesmír nás totiž vytvořil k obrazu svému - jako tvůrce. Nevěřte pověrám, ale jen hezkým věcem.

Článek pro vás připravila kartářka Jasmína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Dubnový úplněk ve Štíru - nezkrotné vášně je třeba krotit Dubnový úplněk ve Štíru - nezkrotné vášně je třeba krotit

Hledání pravdy a smyslu nás samých, to nám dá úplněk 24. dubna v 1:48. Bude ve znamení objevování...

Celý článek »