Tajemná poutní místa
Poutnická tradice nemusí být jen pro věřící. Návštěva poutního místa osvěží ducha stejně jako samotné putování.

6. 9. 2023 – Tradice poutních míst se v našich zeměpisných šířkách spojuje především s křesťanskými světci, jejich ostatky a místy zjevení a zázraků. Nejznámějšími evropskými poutnickými místy jsou Santiago de Compostela ve Španělsku, kde leží ostatky svatého Jakuba, Lurdy ve Francií, kde se tradují zjevení Panny Marie a zázračná uzdravení, podobně jako polská Czestochowa nebo Medjugorje v Bosně.
Poutnictví je však rozšířeno i v jiných světových náboženstvích od hinduismu a buddhismu až po islám, kde se traduje, že každý muslim by měl aspoň jednou za život vykonat pouť do Mekky.
Česká poutní místa
I v Česku máme svá poutní místa. Určitě stojí za výlet a jejich posvátnou sílu ucítíte, i když nejste věřící, protože jsou to místa na Zemi, které mají nejen svou historii, ale taky zvláštní energii a léčivou sílu. Toto jsou ty nejznámější - už jste je navštívili?
Velehrad na Moravě se spojuje s tradicí Cyrila a Metoděje. Kromě barokní baziliky, kde se vždy 5. července koná velká pouť, zde můžete navštívit i velmi zajímavý velkomoravský archeoskanzen.
Velmi známá je také bazilika na Svatém Hostýnu, rovněž na Moravě. Pramení zde léčivá voda a můžete si také projít křížovou cestu nebo navštívit muzeum.
Svatý Jan pod Skalou ve Středních Čechách vás okouzlí svojí malebností. I zde se můžete napít léčivé vody, užít si krásné výhledy a najdete zde hrob poustevníka Ivana, kterému se prý zde zjevil Jan Křtitel.
Stará Boleslav je známa svými svatováclavskými poutěmi každoročně 28. září. Je to velká křesťanská oslava, ze které si věřící odnesou hluboké duchovní zážitky.
A pokud chcete naopak vyzkoušet něco laděného spíš turisticky, pak se podívejte na poutní cestu Blaník - Říp, která spojuje tyto dva ikonické vrchy českého národa opředené pověstmi. Měří téměř 190 km, takže si na ni vyhraďte alespoň týden.
Cesta nebo cíl?
Tradičně se na poutní místo putovalo delší dobu pěšky, takže samotná návštěva posvátného místa byla vyvrcholením celého procesu putování. Při chůzi má totiž člověk čas a příležitost rozjímat, vyčistit si hlavu od běžných starostí a naladit se na duchovnější prožívání.
Dnes je to již jednodušší a na poutní místo si můžete udělat výlet autem či autobusem. Taky možná s duchovním cílem, abyste se zde pomodlili nebo požádali o uzdravení, napili se vody z pramene, o kterém se traduje, že má léčivou sílu, a podobně. A skutečně mnohá místa tuto zvláštní sílu mají a tisíce lidí by odpřisáhli, že jim návštěva zázračného místa pomohla k vyléčení jejich neduhů.
Mystický zážitek z chůze
Pro mnoho jiných je však cílem spíš samotná cesta a proces putování, dlouhá pěší chůze. Nejznámějším takovým poutnickým místem je katedrála v Santiago de Compostela a velmi populární celoevropská síť poutnických tras Camino de Santiago. Každoročně tuto pěší pouť absolvují tisíce lidí. Minimálně musíte ujít pěšky posledních sto kilometrů do Compostely, ale mnoho lidí chodí pěšky až ze svého domova, takže klidně několik měsíců a tisíce kilometrů napříč Evropou. To už si člověk opravdu vyčistí hlavu!
Pouť do Compostely ovšem není vyhrazena jen pro věřící a závěrečná návštěva katedrály je spíš už jen takovou třešničkou na dortu. Tato cesta se hodí pro každého, kdo si potřebuje udělat ve svém životě trochu jasno, popřemýšlet kudy dál, je to taky místo setkání se zajímavými lidmi a vzniku nových přátelství.
Tak co, láká vás vyzkoušet si putování nebo se podívat na některé z posvátných míst?

Letos oslavíme tento svátek harmonie 23. září v 8:50 ráno. Staří Keltové by nám vysvětlili, že v této...
Celý článek »