Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemné jeskynní malby

Jeskynní umění nám ukazuje obrazy z pradávných dějin lidstva. Věděli jste, že měly magickou funkci a jsou dědictvím pravěkých rituálů?

Tajemné jeskynní malby (obrázek)

4. 5. 2022 –  Pradávné jeskynní malby jsou nejstarším nám známým lidským uměleckým výtvorem. Zachovaly se v různých částech světa a jsou staré desetitisíce let (nejstarší přibližně 44 000), datují se do období paleolitu - starší doby kamenné, byly tedy namalovány dávno před tím, než vzniklo písmo. Nejslavnější malby se nachází ve Francií v Lascaux nebo v Altamira ve Španělsku. Najdeme je však i jinde v Evropě, v Africe, Jižní Americe i Austrálií. Jeskynní umělecká díla nejčastěji zobrazují různá zvířata, zejména ty, které člověk lovil, ale objevují se i lidské postavy.

Lovecká magie nebo šamanismus?

Při pohledu na tyto prastaré jeskynní výtvory přichází na mysl otázka, proč vlastně dávní lidé tyto obrazy malovali? Odpověď hledají vědci již dlouho, existuje několik hypotéz a zcela přesnou odpověď už asi nezjistíme. Ale určitě to mělo něco společného s magií a vírou v nadpřirozené síly!

Nejrozšířenější vysvětlení praví, že jeskynní malby byly způsobem lovecké magie. V dávných dobách lovců a sběračů ještě nebylo známo zemědělství a lidé byli životně závislí na úspěšném lovu. Před loveckou výpravou proto malovali výjevy zvířat, které chtěli ulovit, na stěny jeskyně. Věřili, že podle magické zásady, že stejné přitahuje stejné, jim toto počínání zajistí kapitální úlovky.

Podle jiné teorie však souvisí malby spíš se šamanistickou tradicí, která komunikuje s duchy zvířat a v transu získává moudrost od zvířecích archetypů. Šamanismus je rozšířen mezi přírodními národy celého světa, takže malby jako prostředek komunikace s tajemnými zvířecími duchy jsou stejně pravděpodobné jako lovecká hypotéza. Pro šamanský význam mluví i to, že na obrazech někdy nacházíme i zvířata, která nebyla lovena, jako třeba šelmy.

Drogy a trans ve tmě

Další vědci předpokládají, že díla byla vytvořena v transu, že je malovali lidé ve změněném stavu vědomí po požití nějakých halucinogenních přírodních drog. To navazuje na šamanistické vysvětlení, protože šamani často záměrně pracují se změněnými stavy vědomí a hledají v nich moudrost a poznání. Zvířata na obrazech pak nezobrazují reálné živé tvory, ale spíš bytosti, se kterými se autor kresby setkal ve svých halucinacích.

Nové výzkumy taky naznačují, že změněné stavy vědomí si mohli tito lidé vytvořit i bez požití drog, a to díky jeskynnímu prostředí. Vládla zde naprosto černá tma, která mění lidské vnímání. Když si pak lidé zapálili louč, aby viděli, vznikalo navíc prostředí se sníženým množstvím kyslíku a zvýšeným oxidem uhličitým vlivem působení ohně v malém uzavřeném prostoru. Takhle ztížené dýchání mohlo usnadnit přechod do stavu transu a komunikaci se zvířecími duchy.

Náboženský význam a rituály

Obrazy mohly být také předmětem náboženského kultu, uctívání zvířat jako posvátných. Tomu by naznačovalo precizní a pečlivé provedení mnoha obrazů, které si zřejmě vyžadovali spolupráci několika lidí tvořících je společně. Možná se jednalo o místa magických a náboženských obřadů, alespoň v některých případech.

Ale taky může být pravda i všechno dohromady, a možná ještě i něco dalšího navíc, o čem dosud netušíme. Jeskynní umění je tajemným dědictvím minulosti, a ta si přece jen umí schovat svá největší tajemství navždy pro sebe!

Článek pro vás připravila kartářka Nikola.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Blíženců Slunce vstupuje do znamení Blíženců

Pozdní jaro bude pod vládou veselých Blíženců, Slunce vstoupí do tohoto znamení 21. května 2022 ve 3:23...

Celý článek »