Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemné Velikonoce

Velikonoční svátky v sobě nesou mystérium Luny i dávné pohanské zvyky vítání jara. Víte, jaká tajemství ukrývají?

Tajemné Velikonoce (obrázek)

11. 4. 2022 –  Největší svátky v roce

Velikonoce bývaly kdysi největším svátkem v celém roce! Dnes již tradice velikonočního období nejsou zdaleka tak živé, jako ještě poměrně nedávno, za dob našich babiček a prababiček. Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, a pak Velikonoční neděle a pondělí - každý z těchto dnů měl své vlastní zvyklosti a pověry. Velikonoční tradice, to totiž zdaleka nejsou jen kraslice a pomlázka!

Velikonoční svátky jsou sice křesťanské, ale zdaleka ne všechno, co se k nim váže, má křesťanský původ. Právě naopak, ve spoustě zvyklostí a symbolů velikonočního období můžeme vystopovat pohanský původ a prastaré svátky vítání jara, s nimiž Velikonoce později splynuly. Konec konců, patří mezi ně i známá pomlázka!

Výpočet termínu podle Úplňku

Velikonoce jsou svátkem, který nemá pevné datum - možná však nevíte, že jejich výpočet souvisí s magickými cykly Luny a Slunce! Nejprve je potřeba počkat si na jarní rovnodennost - ta bývá 20. nebo 21. března. V roce 2022 připadá rovnodennost na 20. březen v 16:34. Tento moment je zároveň začátkem jara a nového astrologického roku, kdy Slunce opouští znamení Ryb a vstupuje do Berana, který je prvním znamením zvěrokruhu.

Po jarní rovnodennosti si počkáme, až nastane první úplněk - to může být už za pár dní, nebo taky až za měsíc! V roce 2022 to bude úplněk v sobotu 16. dubna. A po tomto úplňku je hned první neděle ta Velikonoční a letos tudíž připadne na 17. dubna. Přesně z tohoto důvodu mohou být Velikonoce v tak velkém časovém rozpětí - někdy je slavíme již koncem března, jindy zas až koncem dubna. A za tím vším hledejte právě Lunu!

Pašijový týden

Týdnu předcházejícímu Velikonočním svátkům se říká pašijový. Každý den má své tradiční jméno a vážou se k němu zvláštní zvyklosti. Týden otevírá Modré pondělí, následuje Šedivé úterý a Škaredá středa! Nic moc optimistické názvy, které vyjadřují smutek nad blížící se smrtí Ježíše. V tyto dny bylo zvykem uklízet, ať se dostane pryč všechno staré a nečisté! Tak se pusťte i vy do jarního úklidu! O Škaredé středě bychom se navíc neměli mračit. Proč? Podle pověry pak hrozí, že by vám zamračený obličej zůstal už po celý rok. A to by byla škoda!

Následuje Zelený čtvrtek - podle pověry je v tento den potřeba jíst hodně zeleného, abyste zůstali po celý rok zdraví! Udělejte si tedy jarní salát z prvních listů zeleniny a jedlých rostlin, uvařte si špenát, nebo ještě zdravěji, vyzkoušejte špenátový recept udělat z mladých kopřiv! Pokud chcete mít po celý rok dostatek peněz, neměli byste na Zelený čtvrtek nikomu nic půjčovat. A pro zachování dobrých vztahů pověra říká, že je potřeba se v tento den za každou cenu vyhnout hádkám!

Od Velkého pátku po pomlázku

Velký pátek je dnem nejpřísnějšího půstu z celého roku. Podle křesťanské víry totiž právě v tento den zemřel Ježíš na kříži. Ale i v lidových pověrách má Velký pátek mimořádnou moc! Právě teď se prý ukazují skryté poklady ve skalách, a kdo má štěstí, může je najít! A pokud se vám na Velký pátek povede vstát před východem Slunce a umýt se v potoce, budete pak po celý rok zdraví! V žádném případě však nepracujte na zahradě a nedělejte s půdou, přineslo by to neštěstí.

Bílá sobota uzavírá velký čtyřicetidenní půst. V tento den se na znak smutku v kostelích nekonají mše. Je to den příprav na velikonoční oslavy - úklid, malování kraslic, pletení pomlázky, to všechno je potřeba stihnout nejlépe v sobotu. Po západu Slunce se opět rozezní kostelní zvony a je čas péct velikonoční pečivo - beránky a mazance. Ty se pak společně s vajíčky posvětí v neděli, na Boží hod velikonoční, v kostele!

O Velikonoční neděli už se pracovat nesmělo, s výjimkou vaření a péče o zvířata. Je to den radosti z Ježíšova vzkříšení, který se nese ve znamení slavnostních bohoslužeb. Jí se posvěcené velikonoční pečivo a vajíčka, které mají podle pověr posvátnou sílu.

Uzavřením a zároveň zlatým hřebem velikonočních tradic je Velikonoční pondělí a pomlázka. Tento populární zvyk nemá s křesťanstvím nic společného, jedná se o ryze pohanskou tradici spojenou s vítáním jara. Vyšlehání žen a dívek pomlázkou jim má podle pověry zajistit na celý rok zdraví, krásu a plodnost! Muži pak od dívek dostanou za odměnu kraslici, která je rovněž silným symbolem plodivé síly. Při troše fantazie tedy můžeme v pondělních zvycích najít silnou symboliku erotiky a sexuality! Zajímavostí je, že zatímco u nás znají pomlázku všichni, za hranicemi bývalého Československa ji nenajdete vůbec!

Článek pro vás připravila kartářka Berta.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »