Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemný letní slunovrat

Nejkratší noc v roce se odedávna spojovala s láskou a věřilo se, že má kouzelnou moc!

Tajemný letní slunovrat (obrázek)

16. 6. 2021 –  Dlouhé dny a krátké noci jsou právě teď na svém vrcholu! Slunce vystoupalo na obloze tak vysoko, jak to jen jde, a 21. června 2021 v 5:33 změní svůj směr! Houpačka koloběhu roku se od této chvíle opět začne pomaloučku naklánět směrem ke tmě a dny zkracovat. Zatím naštěstí ještě nadlouho pouze nepatrně! Vždyť letní slunovrat je zároveň začátkem astronomického léta, a tak máme ty nejkrásnější teplé dny ještě teprve před sebou!

I když, taky existují země, kde to lidové tradice vidí jinak. Třeba anglický název Midsummer a jeho skandinávské obdoby, jako označení letního slunovratu, v překladu znamenají „střed léta“. Takže - jak se to vezme! V severských zemích, jako je Švédsko, se totiž léto nese ve znamení bílých nocí, kdy se vůbec nesetmí, a ty vrcholí právě již v červnu. Když je u nás „vrchol léta“ a parné dny na přelomu července a srpna, u Skandinávců se již pomalu začíná schylovat k podzimu.

Ve znamení Raka

Letní slunovrat je zároveň významným astrologickým momentem v roce. Slunce totiž opouští znamení Blíženců a vstupuje do Raka, který má zcela jinou energii. Zatímco v čase Blíženců, od 21. května, je důležitá komunikace, rozhovory, kamarádská setkávání a poznávání nových lidí, v čase Raka se naše pozornost obrací do užšího kruhu, k domovu a rodině. Čas Raka až do 22. července je ideální pro odpočinek v klidu domova nebo na chalupě, s dětmi, partnerem, blízkými. Dobře se budeme cítit také u vody, protože Rak je vodní znamení. Mimochodem, všimli jste si někdy, že právě během račího měsíce jsou obvykle ty nejdeštivější letní dny?

Magická noc lásky a pokladů

Nejkratší noc v roce měla vždy neopakovatelnou magickou moc - tak se alespoň věřilo v mnoha kulturách napříč celou Evropou, ale i jinde ve světě. U nás dávné tradice letního slunovratu splynuly se Svatojánskou nocí, která je o tři dny později. To, že byl svátek svatého Jana Křtitele stanoven zrovna na tuto dobu, taky nebude žádná náhoda. Spíš to byl pokus církve „zlegalizovat“ staré pohanské oslavy léta v novém kabátě, protože byly tak hluboce zakořeněny, že úplně je zakázat nešlo.

Slunovrat nebo Svatojánská noc se nerozlučně spojují s pálením velkých ohňů, kolem kterých se tančilo, zpívalo a probíhala bujará zábava. Tato nejkratší noc byla zasvěcena milencům a pověstné „hledání květu kapradí“ v lese bylo spíš jen metaforou, jak se sblížit. Kdysi bylo zvykem, že v tuto jedinou noc byla povolena volná láska, a dokonce i ženatí a vdané se mohli chovat jako svobodní. To bylo samozřejmě trnem v oku nejen církvi.

Noční procházky v lese však mohly mít i jiný cíl - v tuto noc se prý totiž otevírají tajné skrýše pokladů. Odvážný hledač měl tedy šanci přijít si na plné truhlice zlata. Když byl ovšem příliš chamtivý, v pověstech se zlato často do rána proměnilo třeba na hromadu listí!

Očista vodou

Kromě ohně měl v slunovratových oslavách své místo i další živel - voda. Svatojánským slavnostem se taky někdy říkalo Koupadla nebo Kupala, v narážce na Jana Křtitele, ale ve skutečnosti má rituál obřadní očisty vodou v tuto noc pohanský původ. Bylo zvykem chodit se v noci vykoupat k potoku nebo jezeru, a smýt tak ze sebe všechno špatné a nečisté.

Mladé dívky také pouštěly po vodě své věnečky, které si předtím upletly z lučního kvítí, a věštily si svého budoucího partnera. A staří Slované znali s věnečky ještě jeden zajímavý rituál, nebo možná spíš trochu lechtivou hru. Při něm mládenec držel vyřezávanou hůl a dívky házely svými věnečky tak, aby se navlékly na hůl. Význam tohoto rituálu lásky a plodnosti asi nepotřebuje komentář!

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Slunce vstupuje do znamení Panny Slunce vstupuje do znamení Panny

První závan podzimu přichází spolu se znamením Panny 23. srpna 2022 v 5:17. Připravte se na to, co nám...

Celý článek »