Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemný Silvestr

Těšíte se na Silvestra? Přivítejte Nový rok, jak se patří, ať vám přinese jenom štěstí!

Tajemný Silvestr (obrázek)

30. 12. 2020 –  Historie silvestrovských oslav

Někdo silvestrovské oslavy miluje a někomu zas jdou na nervy. Divoké večírky, spousta alkoholu, hlučné ohňostroje a trapné vtipy v televizi opravdu nejsou pro každého, ale jednou za čas umí spoustě z nás zvednout náladu. Ale ať už je to váš šálek čaje nebo nikoliv, víte, proč vlastně Silvestra slavíme a jak dlouho?

Možná jste nevěděli, že Silvestr ve své dnešní podobě je poměrně mladá záležitost. Bujaré večírky se datují teprve do 19. století a začaly s větším rozvojem průmyslu ve městech. Byla to jakási oslava úspěchů předchozího roku (případně zapití neúspěchů) a zároveň naděje, že ten příští bude ještě lepší. Samozřejmě to tehdy mělo přece jen trochu komornější charakter, přece jen zábavní pyrotechnika ještě nebyla dostupná jako dnes, zato zvyk bouchat láhev šampaňského sahá zhruba do těchto dob.

Silvestr v kostele

Tyto novodobé oslavy jsou tedy ryze světskou záležitostí a lidé kdysi by se nad nimi asi pohoršili. Předtím byl totiž Silvestr spíš klidným svátkem a lidé chodili do kostela poděkovat za všechno dobré, co jim uplynulý rok přinesl. Nesměla chybět ani slavnostní večeře, ne nepodobná té štědrovečerní.

Po domech chodily v tento ženy v převlecích, kterým se říkalo „ometačky“. V každé rodině ometly kamna, aby se v nich po celý rok dobře topilo, a popřály domácím hodně štěstí. Taky zkontrolovaly, jestli se náhodou v domě nepere a nevisí prádlo, protože to podle pověry v tento den přinášelo neštěstí.

Dnešního Silvestra by asi příliš neocenil ani patron tohoto dne, papež Silvestr, který zemřel v roce 335. Přesné datování Nového roku v jeho dnešní podobě je ovšem mladší a sahá do 16. století, kdy proběhla reforma kalendáře a starý juliánský byl nahrazen gregoriánským.

Nový rok se neslavil ani dodnes neslaví všude ve světě a v historií stejné. Například čínský Nový rok připadá na novoluní na přelomu ledna a února. Staří Keltové vítali Nový rok na začátku listopadu, na dnešní svátek Všech svatých, zatímco staří Římané ho měli 1. března - a veselili se podobně jako my dnes!

Předsevzetí a pověry pro štěstí

Taky si dáváte každý rok novoroční předsevzetí? Nebo raději ne, abyste se vyhnuli dalšímu nezdaru? Nový rok má v sobě silnou energii nových začátků, takže je to rozhodně dobrý nápad! Ale co si budeme říkat, je lepší držet se při zemi a slíbit si něco, co taky dodržíte. Nemusíte zhubnout hned o 20 kilo, stačí o 5!

Podle pověry by neměla na novoročním stole chybět čočka, abyste měli po celý rok hodně peněz. Ze stejného důvodu se hodí mít po celý novoroční den u sebe v kapse minci. Naproti tomu byste neměli v první den v roce jíst drůbež, aby vám neuletělo štěstí, a ani králíka, protože by mohlo odskákat!

Článek pro vás připravila kartářka Berta.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »