Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemství Velikonoc

Víte, co symbolizuje pomlázka a kraslice? A proč je na Velikonoce důležitá Luna? Svátky jara mají zajímavou magickou energii a význam!

Tajemství Velikonoc (obrázek)

31. 3. 2021 –  První jarní úplněk

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, takže jako všichni dobře víme, každý rok vycházejí na jiný termín. Letos, v roce 2021, budeme mít Velikonoční neděli 4. dubna a Velikonoční pondělí 5. dubna. Věděli jste, že k výpočtu termínu Velikonoc nestačí jen obyčejný kalendář, ale musíte se podívat také na oblohu? Rozhodující roli zde totiž hrají fáze Měsíce!

První důležitá věc je jarní rovnodennost, která letos přichází 20. března. Po ní je potřeba vyhledat první následující úplněk - to může být klidně již za pár dní, nebo také až za měsíc! Pak se odpočítá první neděle po tomto prvním jarním úplňku, a to je Velikonoční neděle. Právě kvůli tomuto komplikovanému výpočtu a souvislosti s fází Luny jsou Velikonoce někdy již koncem března, zatímco jindy až koncem dubna!

Tajemné symboly života a plodnosti

Velikonoční zvyky všichni známe - ale jejich symbolický význam možná neznáte! Některé symboly mají křesťanské vysvětlení, například beránek jako symbol Ježíše - obětního beránka. Jiné však nemají s křesťanstvím mnoho společného a jsou spíš dědictvím dávných pohanských svátků vítání jara. Na prvním místě je pomlázka, ryze česko-slovenské specifikum, které zahraniční návštěvy většinou pořádně překvapí. Pomlázka je pozůstatek starobylého magického zvyku, který měl zajišťovat plodnost. Malované vajíčko, které pak dívka věnuje klukovi, je vlastně symbol oplodnění, no a samotná pomlázka se svým tvarem - no, domyslete si! Ale dětem to raději neprozrazujte!

Na Slovensku je často pomlázka nahrazena oblévačkou. Je to nejen symbol zdraví, ale také životodárné plodivé síly vody - a ve spojitosti s mužským pohlavím zde opět můžeme vidět zajímavé metafory jen pro dospělé!

Co ale dětem klidně říct můžete je, že velikonoční zajíčci, kuřátka a také beránci jsou opět symbolem zrození nového života. Příroda je plná mláďátek, a to se odráží i v typických symbolech svátků jara. Malovaná vajíčka, to je starobylý symbol života a zrození. Tradičně se ke zdobení používaly hlavně červené, žluté a zelené odstíny, které představují život. Vždyť jsou to přece barvy krve, Slunce a rostlin, tedy všeho životodárného!

Lunární kalendář na Velikonoce

Protože Velikonoce vždy následují těsně po úplňku, vycházejí vždy zásadně na fázi ubývajícího Měsíce. A to je doba, která je právě teď na jaře z energetického hlediska velmi užitečná. Couvající Luna je totiž časem očisty od všeho starého a nechtěného. A to znamená nejen příležitost k velkému jarnímu úklidu, ale taky k očištění našeho těla. K tomu se ideálně hodí čaj s čerstvých kopřiv, který si dopřejte každý den po dva týdny od úplňku až do novu.

Po většinu letošních velikonočních svátků bude Luna ve znamení Kozoroha, a ten nám přináší energii odpovědnosti a stability. Díky tomu bude snadné udělat zadost všem svátečním povinnostem, ať už to znamená připravit slavnostní stůl nebo se nezapomenout ozvat příbuzným. Po zdravotní stránce Luna v Kozorohu dělá citlivějšími kosti a klouby, takže sváteční sportovci, nepřeceňujte své síly! Celkově nám letos Luna přináší příznivou energii pro prožití jarních svátků tak, jak mají být!

Článek pro vás připravila kartářka Květa.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Padající hvězdy Lyridy Padající hvězdy Lyridy

V dubnu nás čeká nebeská podívaná, nezapomeňte si nachystat své přání! Dubnovou...

Celý článek »