Reklama
 
Reklama
Reklama

Tři králové - poslední zimní svátek

Šestého ledna se definitivně loučíme s vánoční atmosférou, víte, co k tomuto dni patří?

Tři králové - poslední zimní svátek (obrázek)

5. 1. 2022 –  Tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar podle původní verze tohoto příběhu vlastně vůbec králi nebyli a jednalo se o „tři mudrce z východu“, kteří přišli přivítat novorozeného Ježíška a přinést mu vzácné dary. Dokonce ani jejich jména nejsou jistá a spíš jim byla přisouzena až dodatečně, v pozdějších verzích legendy. Nicméně, svěcenou křídou napsaný ochranný symbol K+M+B nade dveřmi již k tomuto svátku neodmyslitelně patří, stejně jako korunky na hlavách koledníků. Takže na tom, jak to ve skutečnosti celé bylo, možná už až tolik nesejde. Důležité je, že svátek Tří králů patří mezi dny, pověstné svoji magickou sílou!

Koledníci a tradice

„Na Tři krále o krok dále“ praví pranostika o zatím pomalu, ale přesto již viditelně se prodlužujících dnech. Nastal čas dát sbohem vánočnímu období, které bylo spojeno se zimním slunovratem a nejkratšími dny v roce, a přivítat veselý masopustní čas. Na svátek Tří králů by se měl tradičně vyhodit vánoční stromeček a zrušit vánoční výzdoba, i když dnes už se to tolik nedodržuje. Kolo roku se totiž otáčí a my už jsme v něm zase o kousíček dál!

Svátek Tří králů se vžil teprve ve středověku, ale od té doby je již neodmyslitelnou součástí naší kultury. První historické zmínky o pochůzkách koledníků pocházejí v Česku z 16. století. Koledníci nesli „betlémskou hvězdu“ na tyči a často předváděli kromě koledování taky krátké divadelní scénky s biblickými výjevy.

Opožděný Štědrý den

V některých zemích, například ve Španělsku, nosí Tří králové, a nikoliv Ježíšek dokonce i vánoční dárečky dětem! Takže nadílka se zde koná s dvoutýdenním zpožděním oproti té naší. Svou logiku to má, vždyť to přece byli podle legendy právě tito tři mudrcové, kdo přinesl dary Ježíškovi.

A v některých zemích se šestého ledna dokonce slaví Vánoce! Týká se to velké části východní Evropy, oblastí, kde působí pravoslavná církev, která se řídí starobylým juliánským kalendářem. Ten je oproti nyní platnému gregoriánskému o nějaké dva týdny posunutý, souvisí to se způsobem výpočtu přestupných let. Pravoslavní křesťané se pořád drží tradičního kalendáře, který byl zreformován v 16. století, takže zatímco katolíci již slaví Tři krále, oni mají teprve Štědrý večer!

Abychom se s touto tradicí setkali, nemusíme ani jezdit nikam daleko. Podle juliánského kalendáře se dosud Vánoce slaví v některých vesnicích na východním Slovensku. A když se tam v jedné rodině setkají věřící různých církví, mají Vánoce hned dvakrát v roce. No, které dítě by o tom nesnilo!

Článek pro vás připravila numeroložka Klára.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »