Reklama
 
Reklama
Reklama

Tři nejmocnější symboly štěstí

V pověrách nalezneme spoustu různých šťastných znamení. Která jsou ty nejsilnější z nich a proč právě ony přináší štěstí?

Tři nejmocnější symboly štěstí (obrázek)

13. 1. 2021 –  Čtyřlístek

Pověra o tom, že čtyřlístek přináší štěstí, nejspíš pramení z jeho velké vzácnosti. Jetel má totiž normálně list složený z tří lístků, a jen velmi výjimečně se stane taková anomálie, že narostou společně až čtyři. Ve světě rostlin se ovšem podobné zajímavé „deformace“ občas dějí - může to být způsobeno buď nějakým narušením růstu, nebo také geneticky. Dokonce se výjimečně může stát, že lístků je ještě více, třeba šest - to už ovšem není čtyřlístek, takže mezi šťastná znamení se to kupodivu nepočítá!

Čtyři lístky čtyřlístku mají taky svoji symboliku, a to dokonce dvojí. Můžou znamenat čtyři živly - oheň, vodu, zemi a vzduch, nebo taky čtyři roční období.

K tomu, aby vám čtyřlístek opravdu přinesl štěstí, je podmínkou, že ho musíte náhodně sami najít! Pak si ho můžete vylisovat a nosit sebou třeba v peněžence jako amulet - ale pokud jste kreativní, můžete zkusit i jiné možnosti, například si ho zalít do pryskyřice a udělat z něj přívěšek na krk!

Duha

Vidět duhu se člověku taky nepoštěstí každý den, i když je přece jen o něco častější než tajemný čtyřlístek. Všichni víme, že duha vzniká tedy, když najednou prší a svítí sluníčko, takže se světlo v kapkách vody láme a bílé sluneční světlo se tak rozkládá na sedm barev spektra. První polovinu tohoto vysvětlení znali lidé odedávna, s tou druhou přišla teprve moderní fyzika. To, že známe přesný mechanizmus jejího vzniku, však duze neubírá na magičnosti.

Je zajímavé, že duha byla v nejrůznějších končinách světa v dávných dobách prakticky vždy považována za znamení velkého štěstí. Podle starého vikingského mýtu je duha mostem, který spojuje lidský svět a říši bohů Asgard. Když se vypravíme do Indie, najdeme zde systém čaker, což jsou energetická centra v lidském těle, kterých je sedm stejně jako barev duhy. Každá čakra má přiřazenu svoji barvu, od červené kořenové čakry u kostrče až po fialovou korunní čakru na vrcholku hlavy. Nauka o čakrách se rozšířila a získala si popularitu po celém světě.

Duhu jako symbol štěstí najdeme též v staré irské pověře, podle které vám může přinést bohatství. Na konci duhy se totiž prý ukrývá velký poklad. Háček je bohužel v tom, že dojít na konec duhy není zas tak snadné, protože jak se budete přibližovat, bude se i ona posunovat nebo mizet...

Každopádně, duha jako symbol štěstí má dlouhou a bohatou tradici. A můžete si být jistí, že když spatříte na obloze duhu, čeká vás šťastný den a smůla se vám bude vyhýbat!

Podkova

Koně byly po dlouhá tisíciletí věrnými pomocníky člověka, a jsou jimi dodnes, i když jejich nepostradatelnost už v dnešní motorizované době není zdaleka taková jako kdysi. Kůň proto vždy patřil i v symbolice a pověrách mezi šťastná zvířata. A podkova je s koníky nerozlučně spojena.

Vynálezci podkovy byli staří Keltové, a předpokladem k jejímu vzniku byla samozřejmě znalost zpracování železa. Podkova má za úkol chránit koňská kopyta při chůzi a práci, a podkovávání byla důležitá a náročná činnost, které se po celou historii věnovali mistři kováři, mnohdy, hlavně v pozdějších staletích, specializovaní pouze na tuto jednu práci. Možná nevíte, že v minulosti se občas podkovával také hovězí dobytek, protože byl taky používán jako pracovní zvířata třeba při orání půdy. Takové podkovy měly ovšem úplně jiný tvar, protože noha krávy jako sudokopytníka se od té koňské zcela liší.

Symbolem štěstí je klasický tvar koňské podkovy, a odedávna bylo zvykem přibíjet podkovy jako ochranný a šťastný symbol na dveře, nebo je věšet nad ně. Říká se ovšem, že aby to fungovalo, měla by být podkova pověšena obrácena jako „U“, aby se prý štěstí udrželo uvnitř.

Jak vlastně vznikla víra, že podkova přináší štěstí, není úplně jasné, ale nejspíš to bylo docela prozaické. Železo byla totiž kdysi docela drahá a vzácná surovina, takže když váš koník podkovu někde ztratil, rozhodně jste nejásali nadšením. Naopak, pro náhodného nálezce takové ztracené podkovy to bylo podobné štěstí, jako když dnes na ulici najdete ztracenou minci!

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Spiritualita Spiritualita

Už jste určitě někdy slyšeli o tom, že lidi obklopuje zvláštní aura. Co je tím slovem vlastně myšleno...

Celý článek »