Reklama
 
Reklama
Reklama

Zenové zahrádky - symbol klidu a relaxace

Miniaturní obraz krajiny, se kterým si můžete hrát a přetvářet jej - zenové zahrádky jsou malá soukromá oáza meditace! A můžete je mít i v bytě!

Zenové zahrádky - symbol klidu a relaxace (obrázek)

2. 6. 2021 –  V dnešní hektické době jako sůl potřebujeme něco, co by nás zklidnilo, přineslo nám atmosféru pokoje, relaxace a vnitřního vyrovnání. Mistři v nacházení klidu za jakýchkoliv okolností jsou buddhističtí mniši. V duchovních naukách dálného východu nalezneme množství zajímavých inspirací, jak přinést do svého života více klidu a harmonie. Možná i vy pravidelně meditujete a víte, jak blahodárný účinek to přináší. Na východě toho však najdeme zajímavého mnohem více! Slyšeli jste již o zenových zahradách?

Zenové zahrady nemají nic společného s pěstováním rajčat nebo salátu. A dokonce ani růží, tulipánů nebo léčivých bylinek. Jsou to prostory, které byly přímo stvořeny k relaxaci, navození meditační nálady, zklidnění duše a jejího vyprázdnění od rušivých vlivů. Jak to funguje?

Meditační obraz krajiny

Zenové zahrádky se od běžných zahrad výrazně liší v tom, že v nich nenajdete téměř žádné rostliny. Snad jen trochu trávy a mechu, ale žádné květiny nebo stromy. Je to drobná zahrádka, takže když sedíte třeba na lavičce a meditujete nebo rozjímáte, máte ji celou jako na dlani. Její podstatou je, že napodobuje krajinu nebo moře, takže v ní najdete hlavně písek nebo štěrk uhrabaný do tvarů, které připomínají vlny, a doplněn různými skálami a kameny do harmonicky působícího celku.

Zenový mnich pak čas od času vezme do rukou hrábě a hraje si s tvary a rozmístěním písku na zahrádce, vytváří zde nové obrazce a tvary, a tak relaxuje a uvádí se do meditační nálady. Zenová zahrádka je takové minimalistické umělecké dílo, které se neustále proměňuje a přináší duši klid a harmonii.

Vaše vlastní zenová zahrádka - klidně i na stole!

Jestliže máte na zahradě či dvorku pár nevyužitých čtverečných metrů, můžete si svoji vlastní malou zenovou zahrádku snadno vytvořit. Protože obsahuje jen minimální množství rostlin, nebo vůbec žádné, není náročná na údržbu a můžete se jí věnovat právě jen tehdy, když to vaše duše potřebuje. Pozorování tohoto drobného obrazu krajiny, písečných vln, čistých tvarů skal a kamenů a meditativní práce při jejím neustálém přetváření, to všechno má na duši blahodárný relaxační účinek.

Pokud nemáte vhodný pozemek, existují i miniaturní zenové zahrádky, které si položíte třeba na pracovní stůl a ve chvílích volna budete relaxovat jejím pozorováním, nebo vytvářením nových tvarů a obrazců pomocí malinkých hrábí. Takovou malinkatou stolní zenovou zahrádku si můžete snadno pořídit v speciálních obchodech, nebo zručnější kutil ji jistě zvládne i vyrobit.

Jedná se vlastně o mělkou dřevěnou krabici či rám, který je vyplněn pečlivě esteticky rozmístěnými prvky, jako jsou kameny připomínající svým tvarem velké skály, mech, dekorace v podobě lavičky a podobně. Celek je pak vyplněn pískem. K tomu potřebujete miniaturní hrábě - ideálně nějaké hezké dřevěné ručně vyrobené, a nikoliv ty plastové, které nosí děti na pískoviště! Estetický dojem je totiž velice důležitý.

Oáza klidu a relaxace

Kdykoliv potřebujete relaxovat a naladit svoji duši na zenový klid, stačí si pohrát s přetvářením vaší malé zahrádky. Pozorujte, jak lze přeskupovat různé tvary v písku, jak se krajinka mění, když přemístíte kameny a jiné prvky, možnosti jsou nekonečné. Je to vlastně miniaturní kopie velkého krajinného celku - ať už vám připomíná hory, moře nebo poušť.

Zenová zahrádka je zkrátka úžasný prostředek, jak se trochu zpomalit, na chvíli vypnout mysl a jen tak být v soustředění na harmonické tvary přírody. Tak co, vyzkoušíte to?

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Tajemný letní slunovrat Tajemný letní slunovrat

Nejkratší noc v roce se odedávna spojovala s láskou a věřilo se, že má kouzelnou moc...

Celý článek »